برگزاری نماز میت غیابی برای خاشقجی در عربستان و چند کشور دیگر

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
نماز میت  غیابی برای جمال خاشقجی در استانبول
نماز میت غیابی برای جمال خاشقجی در استانبول   -   کپی رایت  رویترز

گروهی از نمازگزاران در عربستان، ترکیه و اندونزی برای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسول‌گری سعودی در استانبول به قتل رسید، نماز میت غیابی خواندند.

نمازگزاران روز جمعه ۲۵ آبان در مسجدالنبی در شهر مدینه پس از اقامه نماز صبح، برای این روزنامه‌نگار مقتول، نماز میت خواندند.

صالح خاشقجی، پسر جمال خاشقجی پیش از این در توئیتر اعلام کرده بود که صبح جمعه در مسجدالنبی مدینه و پس از نماز جمعه در مسجدالحرام مکه برای پدرش نماز میت غیابی گزارده خواهد شد.

نظیر همین مراسم در ترکیه و اندونزی نیز برگزار شد. شمار زیادی از کنش‌گران و سیاستمداران ترکیه روز جمعه به همراه دیگر نمازگزاران در مسجد محمد فاتح استانبول برای خاشقجی نماز میت خواندند. چهره‌های سرشناس سیاسی ترکیه در این مراسم خواستار «اجرای عدالت» برای کشف حقیقت در ماجرای قتل خاشقجی شدند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

گروهی از مسلمانان اندونزی هم در همین روز در مسجد ابوبکر صدیق در شهر جاکارتا، پایتخت این کشور برای جمال خاشقجی نماز میت غیابی اقامه کردند. شیخ یوسف عبدالغنی از اعضای بنیاد خیریه «یایاسان» که اقامه نماز میت غیابی را ترتیب داده بود، گفت: «خاشقجی بسیار بی‌رحمانه به قتل رسیده است. از خداوند بزرگ برای وی طلب رحمت و آمرزش می‌کنیم».

جمال خاشقجی، منتقد تبعیدی سعودی که کارت سبز اقامت آمریکا را هم داشت، روز دهم مهر گذشته برای انجام امور اداری مربوط به ازدواج وارد کنسول‌گری عربستان در استانبول شد و در آنجا به قتل رسید. دولت پادشاهی عربستان قتل او را تأیید کرده، اما با وجود فشارهای بین‌المللی هنوز محل جسد او را اعلام نکرده است. به همین دلیل نماز میت برای این روزنامه‌نگار مقتول به صورت «غیابی» برگزار شده است.

النشره، سخنگوی دادستانی عربستان سعودی روز پنج‌شنبه اعلام کرده بود که جمال خاشقجی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول قطعه قطعه شده است.

دادستان عربستان پیش از این مدعی شده بود که خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر در داخل کنسولگری «فوت» کرده و ۱۸ شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید: