بازداشت بیش از صد مسلمان روهینگیا در یک قایق در میانمار

اوارگان روهینگیا در اردوگاهی در بنگلادش
اوارگان روهینگیا در اردوگاهی در بنگلادش Copyright عکس آرشیو از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از نمایندگان پارلمان میانمار نیز تصویری از این قایق را در حساب کاربری فیس‌بوک خود منتشر کرد. به گفته وی ۵۰ مرد، ۳۱ زن و ۲۵ کودک در این قایق بوده‌اند.

آگهی

دولت میانمار از بازداشت بیش از ۱۰۰ مسلمان روهینگیا خبر داد که با قایقی به ساحل شهر یانگون نزدیک شده بودند.

یک مقام اداره مهاجرت میانمار به خبرگزاری رویترز گفت که ۱۰۶ مسافر این قایق صبح روز جمعه ۱۶ نوامبر در ۳۰ کیلومتری شهر بزرگ یانگون بازداشت شدند. وی افزود که این افراد ممکن است از ایالت راخین و یا «بنگلادشی»های راخین باشند.

بسیاری از مقامات و بودائیان میانمار اقلیت مسامان روهینگیای این کشور را «بنگلادشی» خوانده و از آنان به‌عنوان مهاجران غیرقانونی یاد می‌کنند. دولت میانمار مردم روهینگیا را به عنوان یک گروه قومی این کشور به رسمیت نمی‌شناسد.

یکی از نمایندگان پارلمان میانمار نیز تصویری از این قایق را در حساب کاربری فیس‌بوک خود منتشر کرد. به گفته وی ۵۰ مرد، ۳۱ زن و ۲۵ کودک در این قایق بوده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
کودکان مشغول بازی در اردوگاه آوارگان روهینگیا در بنگلادشرویترز

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد بیش از ۷۰۰ هزار تن از مردم روهینگیا سال گذشته در سرکوب گسترده ارتش میانمار از ایالت راخین به بنگلادش گریختند. این آوارگان می‌گویند که سربازان و بودائیان محلی خانواده‌های آنان را قتل‌عام و صدها روستای محل زندگی‌شان را به آتش کشیده‌اند. بازرسان سازمان ملل متحد در میانمار نیز ارتش این کشور را به قتل‌عام و پاکسازی قومی با قصد نسل‌کشی متهم کرده است.

گزارش تصویری؛ در سال ۲۰۱۷ بر مسلمانان روهینگیا چه گذشت؟

رویترز
کودک روهینگیا در اردوگاه پناهجویان در بنگلادشرویترز

مقامات و مددکاران اجتماعی هفته گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بودند که ده‌ها تن از مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار و همچنین از اردوگاه‌های پناهجویان در بنگلادش پس از پایان باران‌های موسمی ماه اکتبر در تلاشند که با قایق خود را به مالزی برسانند.

ناظران هشدار می‌دهند که به دلیل قطع مسیرهای قاچاق انسان به تایلند و سخت و گران بودن این مسیر برای آواره‌گان روهینگیا، تعداد زیادی از آنان تلاش می‌کنند تا از مسیر خلیج بنگال به سوی شهر یانگون در میانمار سفر کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله جنگجویان بودایی به پلیس میانمار؛ هفت مامور کشته شدند

جعل تصاویر کوچ اقلیت روهینگیا توسط ارتش میانمار

امداد و نجات در دمای زیر صفر؛ شمار کشته‌شدگان زمین لرزه چین به ۱۳۱ نفر رسید