دو مقام ارشد خمرهای سرخ به جرم نسل‌کشی به حبس ابد محکوم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دو مقام ارشد خمرهای سرخ به جرم نسل‌کشی به حبس ابد محکوم شدند
کپی رایت  عکس از رویترز

پس از گذشت بیش از چهار دهه از پایان حکومت خمرهای سرخ در کامبوج، دو تن از مقامات ارشد این گروه از سوی یک دادگاه مورد حمایت سازمان ملل به اتهام نسل‌کشی مجرم شناخته شدند.

دادگاه «ویژه کامبوج» اعلام کرد که خیو سامفان، رئیس جمهوری سابق جمهوری دموکراتیک کامبوج و نون چه‌آ مشهور به «برادر شماره دو»، مشاور پل پوت و ایدئولوگ ارشد در دوران خمرهای سرخ به اتهام نسل‌کشی مسلمانان «چام» و همچنین کشتار در ویتنام و جنایت علیه بشریت مجرم شناخته شده و به حبس ابد محکوم شدند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
نون چه‌آ، مشهور به برادر شماره دو از رهبران خمرهای سرخ در دادگاهرویترز

داگاه موسوم به دادگاه خمرهای سرخ یا «شعبه ویژه کامبوج» (ECCC) دادگاهی ملی در کامبوج است که در سال ۱۹۹۷ با همکاری سازمان ملل متحد با هدف محاکمه سران «خمرهای سرخ» با اتهام نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در این کشور تاسیس شد.

رویترز
حضور بودائیان کامبوج در دادگاه مقامات حکومت خمرهای سرخرویترز

مردم چام، قومی در آسیای جنوب شرقی هستند که اکثرا در کامبوج و ویتنام زندگی می‌کنند. در دهه ۶۰ میلادی جنبش‌های متعددی در ویتنام برای استقلال ایالت چام شکل گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
حضور مسلمانان کامبوج در دادگاه منتظر اعلام حکم مقامات حکومت سابق خمرهای سرخرویترز

حکومت خمرهای سرخ با ایدئولوژی مائویستی در سال ۱۹۷۵ با رهبری پل پوت مشهور به برادر شماره یک با کودتا علیه پادشاه در کامبوج به قدرت رسید. در مدت ۴ سال حکومت این گروه بر کامبوج دو میلیون نفر در «کشتزارهای مرگ» این حکومت کشته شدند.

بیشتر بخوانید: