Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

برکیست؛ ترزا می می گوید در بریتانیا مسئولیت جمعی کابینه مطرح است

برکیست؛ ترزا می  می گوید در بریتانیا مسئولیت جمعی کابینه مطرح است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می: «اگر توافقی بدست نیاید من گفته‌ام که شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا زندگی می کنند حقوق شان در اینجا رعایت خواهد شد و انتظار دارم که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا اقدام مشابهی مانند بریتانیا برای شهروندان ما انجام دهند.»

آگهی

ترزا می نخست وزیر بریتانیا روز جمعه در مصاحبه‌ای رادیویی و در چندین نوبت این ادعا را رد کرد که به وزرای ارشد کابینه اجازه «رای آزاد» را نداده است. اجازه‌ای که بر اساس آن قانونگذاران خواهند توانست در مخالفت با خواسته حزب شان رای دهند.

نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا اعضای کابینه‌اش حق رای آزاد خواهند داشت، گفت: «ما توافق را وقتی دیدگاه اتحادیه اروپا درباره اش عنوان شد، مورد بررسی قرار می دهیم. در این کشور مسئولیت جمعی کابینه مطرح است. سیاست دولت، سیاست دولت است.»

ترزا می که در این برنامه رادیویی به سوالات شهروندان بریتانیا پاسخ می داد همچنین گفت: «این پیش نویس توافق درباره روابط آینده ما با اتحادیه اروپا نیست. توافق بر سر روابط آینده با اتحادیه اروپا به این معناست که ما کنترل قوانین مان را دوباره بدست می گیریم، به رفت و آمد آزاد بین بریتانیا و اتحادیه اروپا پایان می دهیم، کنترل مرزهایمان را پس می گیریم، کنترل پول مان را بدست می گیریم و می توانیم پول مان را بر اساس اولویت های خودمان مانند خدمات سلامت ملی هزینه کنیم، از اتحادیه گمرکی و بازار واحد خارج می شویم. از سیاست کشاورزی و شیلات مشترک خارج می شویم. اینها چیزهایی هستند که فکر می کنم مردم برای آنها در رفراندوم رای داده اند. اینها چیزهایی است که من پیشنهاد داده ام.»

نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به سوالی درباره نگرانی های شهروندان بریتانیایی که در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا ساکن هستند گفت: «اگر توافقی بدست نیاید من گفته‌ام که شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا زندگی می کنند حقوق شان در اینجا رعایت خواهد شد و انتظار دارم که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا اقدام مشابهی مانند بریتانیا برای شهروندان ما انجام دهند.»

به دنبال اعلام تایید پیش نویس توافق بر سر برکسیت از سوی ترزا می، روز گذشته دومینیک راب وزیر برکسیت در اعتراض به پیش نویس توافق بریتانیا با اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرد و گفت که از توافق ترزا می حمایت نمی کند. به دنبال استعفای وی یک وزیر و پنج مقام دیگر بریتانیایی نیز در اعتراض به این پیش نویس استعفا کردند. شرایطی که ترزا می را با بزرگترین بحران نخست وزیری ‌اش مواجه کرده است.

فرایند پیشرفت برکسیت به این شکل است که پیش نویس توافقی که کابینه ترزا می آن را تایید کرده است در نشست اتحادیه اروپا مطرح می شود و اگر آنها آنرا تایید کردند، آنگاه این پیش نویس در پارلمان بریتانیا مطرح می شود. در صورتی که پارلمان بریتانیا این پیش نویس را تصویب کند آنگاه لایحه خروج از اتحادیه اروپا به پالمان ارائه می شود که اگر آن هم تصویب شود آنگاه بار دیگر این پیش نویس در پارلمان اروپا مطرح می شود و راه برای نهایی شدن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هموار خواهد شد. در غیر این صورت دولت ترزا می باید طرح جدیدی به پارلمان بریتانیا ارائه کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استعفای چند وزیر دولت بریتانیا در اعتراض به پیش‌نویس موافقتنامه برکسیت

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد