قطعنامه پارلمان اروپا علیه صدور سلاح به عربستان

قطعنامه پارلمان اروپا علیه صدور سلاح به عربستان
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطعنامه پارلمان اروپا ضمانت اجرایی ندارد اما این قطعنامه دومین مصوبه اعضای این پارلمان علیه فروش اسلحه به عربستان در یک ماه اخیر است.

آگهی

پارلمان اروپا روز چهارشنبه خواستار نظارت بیشتر بر صدور سلاح از کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

در قطعنامه ای که به تصویب اعضای پارلمان اروپا رسید همچنین بر لزوم در نظر گرفتن تحریم هایی علیه کشورهای ناقض مقررات صدور اسلحه تاکید شده است.

در قطعنامه نمایندگان پارلمان اروپا آمده که سلاح های اروپایی فروخته شده به عربستان به جنگ در یمن دامن زده است. اعضای پارلمان اروپا در بخش دیگری از این قطعنامه از فروش سلاح به عربستان به عنوان عامل تحت الشعاع قرار گرفتن تلاشهای اتحادیه اروپا برای کنترل فروش سلاح یاد کرده اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سابین لوزینگ، نماینده آلمانی پارلمان اروپا در مورد قطعنامه تصویب شده اظهار داشت: «سلاح های اروپایی در یمن به طور اساسی مسئول جنگی هستند که روی داده است.»

قطعنامه پارلمان اروپا ضمانت اجرایی ندارد اما این قطعنامه دومین مصوبه اعضای این پارلمان علیه فروش اسلحه به عربستان در یک ماه اخیر است. قطعنامه پیشین به دنبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول تصویب شد.

اتحادیه اروپا پس از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ اسلحه در جهان محسوب می شود. بیش از ۲۵ درصد کل سلاح هایی که در جهان به فروش می رسد ساخت اروپا است.

براساس مقررات اتحادیه اروپا کشورهای عضو این اتحادیه هنگام عقد قرارداد فروش سلاح به کشورهای مختلف باید هشت ضابطه را در نظر بگیرند.

نمایندگان پارلمان اروپا بر این باورند که کشورهای عضو اتحادیه با فروش سلاح به عربستان شش مورد از این ضوابط را نقض می کنند.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان به اتحادیه اروپا: فروش سلاح به عربستان متوقف شود

آلمان در تدارک توقف فروش سلاح به عربستان

اتحادیه اروپا روند آزادسازی میلیاردها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز کرد