امانوئل ماکرون: فرانسه دست نشانده آمریکا نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
رئیس جمهوری فرانسه
رئیس جمهوری فرانسه   -  Copyright  عکس از رویترز

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه شب در واکنش به توئیتهای انتقادآمیز دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود تاکید کرد که فرانسه کشور «دست نشانده» ایالات متحده نیست.

رئیس جمهوری فرانسه که در مصاحبه ای تلویزیونی از ناو هواپیمابر «شارل دوگل» سخن می گفت در مورد رابطه با واشنگتن اظهار داشت: «ما در هر لحظه مهم تاریخی مان متحد بودیم و در [رابطه] بین متحدان باید احترام یکدیگر را حفظ کنیم.»

وی در مورد توئیتهای انتقادآمیز دونالد ترامپ افزود: «فکر نمی کنم فرانسوی ها از من انتظار داشته باشند که به این توئیتها پاسخ دهم. آنها انتظار دارند که پیشینه مهم [بین دو کشور] را ادامه دهیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

امانوئل ماکرون در پاسخ به سوالی در مورد رابطه بین پاریس و واشنگتن پس از دفاع او از تشکیل «ارتش اروپا» گفت: «ایالات متحده آمریکا متحد تاریخی ما است و همچنان هم خواهد بود. متحدی است که ما همراه با آن همه خطرات را پذیرفته ایم و با هم پیچیده ترین عملیات را انجام داده ایم. اما متحد بودن به این معنا نیست که کشوری دست نشانده هستیم.»

سخنان چهارشنبه شب رئیس جمهوری فرانسه پس از انتشار چند توئیت انتقادآمیز از سوی دونالد ترامپ بیان شد. رئیس جمهوری آمریکا در توئیتهای خود از طرح امانوئل ماکرون برای تشکیل نیروی دفاعی واحد اروپا انتقاد کرده بود.

دونالد ترامپ نوشته بود: «امانوئل ماکرون پیشنهاد می کند که اروپا برای دفاع از خود در برابر آمریکا، روسیه و چین ارتش خودش را بسازد. اما آلمان در جنگ جهانی اول و دوم حضور داشت. آن ماجراها برای فرانسه چگونه پیش رفت؟ آنها پیش از رسیدن آمریکایی ها در پاریس مشغول یاد گرفتن زبان آلمانی بودند. یا پول ناتو را بدهید یا ندهید!»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در یکی از توئیتهای خود به کاهش میزان محبوبیت امانوئل ماکرون در فرانسه و نرخ بیکاری در این کشور اشاره کرده بود. دونالد ترامپ روزهای شنبه و یکشنبه گذشته برای شرکت در مراسم گرامیداشت یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول به پاریس سفر کرد.

بیشتر بخوانید: