Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دستگیری، احضار و بازجویی ده‌ها معلم شرکت‌کننده در اعتصاب صنفی

دستگیری، احضار و بازجویی ده‌ها معلم شرکت‌کننده در اعتصاب صنفی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان «فراخوان تحصن در مدارس را ساختارشکنانه» توصیف کرده است.

آگهی

بنا بر گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ده‌ها تن از معلمانی که در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه در اعتصاب سراسری معلمان شرکت کرده بودند از سوی نیروهای امنیتی احضار، بازجویی و یا بازداشت شده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «احضار به اداره‌ی اطلاعات، اطلاعات سپاه، حراست‌ها و پلیس امنیت، تقریبا در تمام استان‌های فعال در تحصن صورت گرفته است. دست کم تاکنون ۳۰ فعال صنفی از جمله اسکندر لطفی بازرس شورای هماهنگی احضار و بازجویی شده‌اند و بیش از ۵۰ نفر پیام تهدید دریافت نموده‌اند و از روز یکشنبه تاکنون دست کم ۱۲ معلم بازداشت شده‌اند.»

این اطلاعیه می‌افزاید که محمد رضا رمضانزاده دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی و ۵ عضو این تشکل نیز دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

در استان خوزستان نیز پیروز نامی و علی کروشات توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. مصطفی رباطی و حسن جوهری از شیروان، محمدعلی زحمتکش فعال صنفی از شیراز، امید شاه‌ محمدی از دیواندره و محمد کرد و فاطمه بهمنی فعال صنفی از اراک نیز از جمله دستگیرشدگان هستند.

این شورا ضمن محکوم کردن سرکوب و بازداشت فعالان صنفی به مسئولان امنیتی نسبت به پیامدهای این نوع برخورد با معلمان هشدار داده و نوشته است: «ما خواهان توقف روند سرکوب و پرونده‌سازی و بازداشت فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط آنان هستیم. بدیهی است در صورتی که روند برخوردها ادامه یابد شورای هماهنگی حق هر گونه اعتراض قانونی را برای خود و جامعه‌ی فرهنگیان ایران بنا بر اصول قانون اساسی لازم و ضروری می‌داند.»

کانون صنفی معلمان استان خوزستان نیز با انتشار اطلاعیه‌ای با تاکید بر این که «کانون‌های صنفی فعالیتی غیر سیاسی دارند» خواستار آزادی پیروز نامی و علی کروشات شده‌اند.

با این حال فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی که تشکلی اصلاح‌طلب به شمار می‌رود و نیز عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان «فراخوان تحصن در مدارس را ساختارشکنانه» توصیف کرده و تحصن معلمان را به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ایجاد چالش برای امنیت داخلی ربط داده است.

این تشکل اصلاح‌طلب از معلمان خواسته بود: «به دلیل حساسیت شرایط موجود و احتمال بهره‌برداری جریانات و رسانه‌های معاند نظام از هرگونه اقدام اعتراضی که زمینه سوء استفاده دشمنان را فراهم آورد خودداری نمایند و با حضور شاداب خود درکلاس‌های درس و با ارتقاء هرچه بیشتر جایگاه ویژه خود نزد تمامی اقشار و جامعه بتوانیم مطالبات و خواسته‌های به حق فرهنگیان عزیز را از مسیرهای قانونی پیگیری نماییم.»

اعتصاب معلمان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان که در صدها شهر و روستا در سراسر ایران صورت گرفت دومین دور اعتصابات معلمان در یک سال اخیر است. معلمان در ۲۲ و ۲۳ مهرماه نیز دور روز اعتصاب را سازماندهی کرده بودند.

اعتراض به مواردی چون پایین بودن حقوق و دستمزد، پولی سازی آموزش، گرانی و تورم و زندانی کردن معلمان از جمله علل اعتصاب دو روزه معلمان اعلام شده است.

محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، و تعداد دیگری از معلمان پیشتر از این اعتصابات به دلیل اعتراض صنفی به زندان و تبعید محکوم شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب بی‌سابقه خلبانان هواپیمایی بریتانیا؛ دولت خواستار میانجی‌گری شد

روز سوم اعتصاب معلمان؛ از درخواست آزادی فعالان صنفی تا توقف خصوصی‌سازی

بازدید ۳۰ میلیونی؛ شروین حاجی‌پور با «آشغال» هم رکورد زد