سفیر ایران در بروکسل: خروج امریکا ازبرجام باید توسط سایر متعهدین جبران شود

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل
ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل

یکی از بحث‌های پارلمان اروپا در روز چهارشنبه تامین منافع شرکت‌های اروپا فعال در ایران با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بود. یورونیوز در این زمینه نظر پیمان سعادت، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک را جویا شد.

پیمان سعادت: «معتقدم بار دیگر پارلمان اروپا با این واکنش نشان داد تا چه اندازه به برجام متعهد است و از آن حمایت می‌کند. این مساله بسیار قابل توجه است. در واقع موضع پارلمان اروپا، موضع اغلب کشورهای اروپایی درباره برجام است. پارلمان اروپا درحالی چهارشنبه از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرد که سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای بار دیگر در همین روز اعلام کرد که ایران به تمام مفاد پیمان هسته‌ای وفادار مانده است.»

رضایت ایران از حمایت‌های ضمنی پارلمان اروپا از برجام

سفیر ایران از مقر اتحادیه اروپا می‌گوید: «امشب با دقت فراوان به گفتگوهای پارلمان اروپا را در مورد آثار فرامرزی تحریم های امریکا بر ایران برای شرکتهای اروپایی گوش فرا داديم. گمان می‌کنم از این گفتگوها دو مورد کاملاً مشخص است: پارلمان اروپا قویاً از برجام حمایت می‌کند. این موضوع مهمی است. این موضع دقیقاً موضع اتحادیه اروپا، اعضای آن و سایر آحاد جامعه بین‌المللی به غیر از چند کشور است. نکته جالب این بود که این گفتگوها تقریباً با تائید روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سیزدهین بار همزمان شد که ایران به طور کامل پایبند به تعهدات خود ذیل برجام متعهد بوده است. دوم اینکه نمایندگان پارلمان اروپا در مورد آثار منفی، بازگشت یک جانبه تحریم‌های امریکا بر برجام و سرنوشت آن ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها همچنین نگرانی خود را از آثار تحریم‌های امریکا بر ایران در ابعاد بشردوستانه در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، غذا و هواپیماهای غیرنظامی ابراز داشتند.

با توجه به موارد فوق آنچه مایلم اضافه کنم و به عنوان یک موضوع اصولی باید گفت این است که خروج امریکا از توافق می‌باید توسط سایر متعاهدین به برجام که به تمامی دلایل مهم مایل هستند این توافق معتبر و کارآمد باقی بماند، جبران شود. این امر متضمن اتخاذ تمهیدات عملیاتی است. عدم توازن‌های موجود در اجرای برجام بایستی به معتبرترین و سریعترین شکل ممکن برطرف شود. (این امر می‌باید) از طریق برقرار ساختن سازوکارهای ذی‌ربط صورت گیرد تا ایران از تعهدات خود به برجام بهره مند شود. از دیدگاه ما این موارد برای حفظ و معنادار نگاه داشتن این توافق کلیدی هستند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید