Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هیچ کشوری مایل به میزبانی کانال مالی اتحادیه اروپا برای ایران نیست

هیچ کشوری مایل به میزبانی کانال مالی اتحادیه اروپا برای ایران نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیپلمات‌های اروپایی می گویند بعد از رد این درخواست از سوی اتریش، کشورهای قدرتمند اروپا یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا کشور کوچک لوکزامبورگ را تحت فشار قرار داده اند که میزبان این کانال مالی ویژه موسوم به SPV را بپذیرد.

آگهی

با رد پیشنهاد میزبانی کانال مالی اتحادیه اروپا برای همکاری مالی و اقتصادی با ایران از سوی اتریش، تاکنون هیچ یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تمایلی برای میزبانی این کانال مالی ویژه نشان نداده‌اند.

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که بعد از رد این درخواست از سوی اتریش، کشورهای قدرتمند اروپا یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا کشور کوچک لوکزامبورگ را تحت فشار قرار داده‌اند که میزبان این کانال مالی ویژه موسوم به اس‌وی‌پی را بپذیرد تا از مرگ این ابتکار اروپایی‌ها برای نجات برجام جلوگیری شود.

دلیل عدم رغبت کشورهای اروپایی برای میزبانی این کانال ویژه هراس آنها از تحریم‌های ایالات متحده آمریکاست. اروپا نگران است که اقدام به باز کردن این کانال مالی باعث تحریک آمریکا و اقدامات تنبیهی واشنگتن علیه بانک‌هایی شود که قرار است در این نظام مالی با ایران کار کنند.

مقام‌های اتریش گفته بودند با مطالعات مفصل به این نتیجه رسیده‌اند که خطر میزبانی از این ابتکار مالی را نپذیرند.

بیشتر بخوانید: اتریش میزبانی نهاد مبادلات مالی ایران و اروپا را رد کرد

اروپاییان به ایران وعده داده بودند که این کانال مالی ویژه در ماه جاری بصورت قانونی ایجاد خواهد شد اما تا قبل از سال جدید میلادی عملا به اجرا گذاشته نمی‌شود. با این حال تاکنون هیچ یک از کشورهای اروپایی حاضر به میزبانی این سیستم انتقال مالی نشده‌اند.

توافق بر سر ایجاد یک کانال ویژه مالی برای تسهیل مبادلات تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا بویژه برای فروش نفت و دور زدن تحریم‌های آمریکا در ماه سپتامبر میان نمایندگان بریتانیا، آلمان و فرانسه با ایران امضا شد. چین و روسیه هم اعلام کرده‌اند که از ایجاد این کانال ویژه حمایت می‌کنند.

در صورتی که اروپا در ایجاد این کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران ناکام بماند، مشخص نیست که تلاش‌های اروپاییان برای نجات برجام به نتیجه برسد. شکستی که می‌تواند به تندروها در ایران فرصت تازه‌ای برای بلند کردن صدای مخالفت با برجام اعطا کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا از اروپا خواست ایران را مجازات کند

همکاری احتمالی آلمان و فرانسه در ایجاد کانال مالی اتحادیه اروپا برای ایران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد