Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل استعفا کرد

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل استعفا کرد
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل استعفا کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر مستعفی اسرائیلی که به داشتن گرایش افراطی ملی گرایی مشهور است روز چهارشنبه ضمن اعلام خبر استعفایش در حضور خبرنگاران به شدت به توافق آتش بس اخیر میان دولت و گروه های فلسطینی تاخت و آنرا به عنوان «تسلیم در برابر تروریسم» تلقی کرد.

آگهی

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل یکروز پس از توافق غیر مستقیم میان تل آویو و گروه های فلسطینی برای آتش بس در نوار غزه از ارائه استعفایش به بنیامین نتانیاهو خبر داد.

این وزیر اسرائیلی که به داشتن گرایش افراطی ملی گرایی مشهور است روز چهارشنبه ضمن اعلام خبر استعفایش در حضور خبرنگاران به شدت به توافق آتش بس اخیر میان دولت و گروه های فلسطینی تاخت و آنرا به عنوان «تسلیم در برابر تروریسم» تلقی کرد.

آقای لیبرمن در ادامه افزود: دولت با این اقدام «آرامش کوتاه مدت را به بهای صدمات جبران ناپذیر به امنیت ملی در دراز مدت خریده است.»

وزیر دفاع مستعفی اسرائیل همچنین تصمیم دولت برای اجازه انتقال دلارهای قطری به نوار غزه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و یادآور شد که این پول ها به پرداخت حقوق کارکنان و اعضای جنبش مقاومت اسلامی حماس اختصاص داشته است.

آویگدور لیبرمن با طرح این انتقاد ها تنها به اعلام استعفا اکتفا نکرد و خواهان برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در اسرائیل شد. این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی در اسرائیل نوامبر سال آینده میلادی تعیین شده است.

حمایت نتانیاهو از آتش بس

استعفای وزیر دفاع اسرائیل در حالی اعلام و رسانه ای شد که دقایقی قبل از آن بنیامین نتانیاهو به صراحت از توافق گروه های فلسطینی بر سر آتش بس در نوار غزه دفاع کرد.

نخست وزیر اسرائیل در این خصوص تاکید کرد: «در شرایط اضطراری نمی توان اعتماد مردم را نسبت به تصمیم های کلیدی برای امنیت کشور جلب کرد و آنها را در جریان ملاحظاتی قرار داد که باید برای دشمن محرمانه بماند.»

بنیامین نتانیاهو مدعی شد که «دشمنان برای پذیرش آتش بس به ما التماس کردند و آنها به خوبی می دانند چرا این درخواست را مطرح کردند.»

آقای نتانیاهو که در جریان مراسمی برای یادبود داوید بن گوریون، اولین نخست وزیر و یکی از بنیانگذاران اسرائیل سخن می گفت با اشاره به انتقادهای مطرح شده پس از توافق آتش بس در غزه خاطرنشان کرد: «من صدای ساکنان جنوب را به خوبی می شنوم؛ اما باید بگویم که به همراه روسای سرویس های امنیتی و با دیدی بازترنسبت به واقعیت امور این تصمیم را گرفته ایم.»

نخست وزیر اسرائیل همچنین بار دیگر تاکید کرد که واقعیتی که منجر به اتخاذ این تصمیم شده است را نمی تواند با افکار عمومی در میان بگذارد.

واکنش حماس

از سوی دیگر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس در واکنش به استعفای وزیر دفاع اسرائیل این تحول را یک «پیروزی» قلمداد کرده است.

جنبش حماس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: استعفای وزیر دفاع اسرائیل «یک پیروزی سیاسی برای غزه است که بواسطه مقاومت موفق شد صحنه سیاسی را به لرزه درآورد.»

حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد به همراه دیگر گروه های فلسطینی اعلام کرده است تا زمانی که «دشمن صهیونیستی به آتش بس پایبند باشند به این توافقنامه عمل خواهد کرد.»

دور تازه ناآرامی ها در نوار غزه که با شلیک راکت از سوی حماس و حملات هوایی و موشکی اسرائیل همراه بود طی روزهای اخیر دست کم ده کشته برجای گذاشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال برگزاری انتخابات زودرس در اسرائیل با عقب نشینی اعضای ائتلافی دولت کمرنگ شد

تظاهرات فلسطینیان در مرز نوار غزه با اسرائیل

کشته شدن ۸ نظامی اسرائیلی در جنوب غزه؛ جنجال بر سر قانون معافیت از خدمت حریدی‌ها بالا می‌گیرد