Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتصاب معلمان و اعتراض کارگران؛ خانواده‌ها به تجمع کارگران خوزستانی پیوستند

اعتصاب معلمان و اعتراض کارگران؛ خانواده‌ها به تجمع کارگران خوزستانی پیوستند
Copyright عکس از هرانا
Copyright عکس از هرانا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعدادی از معلمان ایرانی در اعتصابی دو روزه و بنابر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و در اعتراض به برخی مسائل صنفی از جمله بازداشت برخی همکاران خود از حضور بر سر کلاس‌های درس خودداری کردند.

آگهی

تعدادی از معلمان ایرانی در اعتصابی دو روزه و بنابر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و در اعتراض به برخی مسائل صنفی از جمله بازداشت برخی همکاران خود از حضور بر سر کلاس‌های درس خودداری کردند.

در اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان هدف از این اعتصاب وادار کردن «حاکمان به انجام وظایف خود طبق قانون اساسی در قبال دانش آموزان و تامین آموزش رایگان، کیفی و عادلانه و نیز تامین معیشت و احترام به منزلت معلمان» عنوان شده است.

مطابق اصل ۳۰ قانون اساسی، جمهوری اسلامی موظف است تا وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

مطابق گزارش هرانا، ارگان فعالان حقوق بشر، از روز سه‌شنبه مدارس استان‌های گوناگون از جمله آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، همدان و یزد طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه، شاهد برگزاری اعتصاب معلمان بوده ‌است.

عکس از هرانا

پیشتر نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر نیز با انتشار پیامی از زندان اوین همبستگی خود را معلمان اعتصاب کننده اعلام کرده بود.

یک ماه پیش نیز معلمان ایرانی طی دو روز اعتصابی سراسری را در اعتراض به مسائل صنفی خود برگزار کرده بودند. در جریان دور اول اعتصاب معلمان تعدادی از فعالان تشکل های صنفی معلمان از جمله محمدرضا رمضان‌زاده، رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان بازداشت شد.

بیشتر بخوانید:رسول بداقی در گفتگو با یورونیوز: زبان حکومت با کانون های صنفی، زبان سرکوب است

دولت ایران یا وزارت آموزش و پرورش تاکنون اقدام علمی برای رفع دغدغه‌های معلمان اعتصابی انجام نداده است. در تنها واکنش مقام‌های دولتی به دور دوم اعتصاب معلمان، علیرضا مهدی، سخنگوی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفته است، مشکل معیشت و حقوق و مزایای معلمان از سوی دولت و وزارتخانه رفع می‌شود.

همزمان ده‌ها تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه نیز روز چهارشنبه با ادامه تجمع مقابل فرمانداری شهر شوش خواستار پرداخت مطالبات معوق خود و تحقق مطالبات صنفی‌شان شدند.

بر پایه تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی، دور تازه اعتراض کارگران این واحد تولیدی بحران‌زده همراه با خانواده‌های خود در تجمع‌ها حاضر شده‌اند و زنان کارگر نیز حضور فعالی در این اعتراض‌ها داشته‌اند. این واحد تولیدی پس از واگذاری غیراصولی از سوی دولت توسط مالکان غیرمتخصص به تعطیلی کشانده شده است.

همچنین تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز نیز وارد پنجمین روز متوالی خود شد. کارگران این واحد صنعتی بحران‌زده نیز روز چهارشنبه مقابل استانداری تجمع کردند.

بیشتر بخوانید:

طی ماه‌های اخیر و همزمان با بروز بحران اقتصادی در ایران، اعتراض‌های صنفی ابعاد وسیع‌تری پیدا کرده است. افزون بر کارگران و معلمان، کامیون‌داران و بازاریان نیز طی سال ۱۳۹۷ بارها در شهرهای مختلف ایران دست به اعتصاب زده‌اند. این اعتصاب‌ها اغلب با برخوردهای قهری و امنیتی حکومت ایران مواجه شده اند. همچنین مقام‌های ارشد حکومت ایران با اذعان به وجود مشکلات اقتصادی، عامل اصلی تحریک این اعتراض‌ها را عوامل بیگانه و نفوذ عناصر دشمنان ایران در میان تشکل‌های صنفی عنوان کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشونت و بازداشت در تجمع اعتراضی معلمان در تهران و شهرستان‌ها

روز سوم اعتصاب معلمان؛ از درخواست آزادی فعالان صنفی تا توقف خصوصی‌سازی

درخواست علیرضا محجوب از مجلس برای مداخله جهت آزادی کارگران فولاد اهواز