نگرانی عفو بین‌الملل از احتمال اعدام مخفی فعالان عرب در اهواز

 نگرانی عفو بین‌الملل از احتمال اعدام مخفی فعالان عرب در اهواز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عفو بین‌الملل از مقام‌های ایرانی خواسته است فورا وضعیت و محل نگهداری «صدها عضو اقلیت قومی عرب اهوازی» را روشن کند، بازداشت شدگانی که تاکنون به وکیل و تماس با خانواده دسترسی نداشته‌اند.

آگهی

عفو بین‌الملل روز سه شنبه ۲۲ آبان و در پی انتشار اخباری مبنی بر اعدام چندین فعال عرب در اهواز، بیانیه ای صادر و از احتمال اعدام مخفی این فعالان ابراز نگرانی کرد.

این سازمان از مقام‌های ایرانی خواسته است تا فورا وضعیت و محل نگهداری «صدها عضو اقلیت قومی عرب اهوازی» را روشن کند، فعالانی که تاکنون به وکیل و تماس با خانواده دسترسی نداشته‌اند.

عفو بین‌الملل گفته است که در روزهای گذشته این سازمان گزارش‌‌هایی از فعالان عرب اهوازی خارج از کشور دریافت کرده که به این سازمان گفته‌اند ۲۲ مرد از جمله محمد مومنی تیماس فعال مدنی بطور مخفی اعدام شده‌اند.

به گزارش این سازمان از ۲۴ سپتامبر و به دنبال حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز، تاکنون بیش از ۶۰۰ فعال عرب اهوازی دستگیر شده‌اند.

عفو بین الملل گفته است که اگر اعدام ادعا شده ۲۲ نفر از فعالان اهوازی تایید شود، این اقدام نه تنها بر اساس قوانین بین‌المللی «جنایت» است که همچنین «نقض فاجعه‌آمیز حق حیات» این افراد و «استهزای تام و تمام عدالت» حتی بر اساس استانداردهای قضایی جمهوری اسلامی است.

این سازمان همچنین گزارشی دریافت کرده از اعدام مخفیانه احمد حیدری، سرامیک فروشی ۳۰ ساله که بعد از حمله به رژه نظامی اهواز دستگیر شده است. بر اساس این گزارش خانواده احمدی حیدری تا ۲۰ آبان ماه از سرنوشت او اطلاعی نداشته‌اند تا این که به طور تلفنی از آنها خواسته می شود به دفتر وزارت اطلاعات در اهواز مراجعه کنند. در این مرکز گواهی مرگ احمد حیدری به خانواده وی تحویل داده شده و گفته می‌شود وی ۱۷ آبان اعدام شده است. مقامات به خانواده او گفته‌اند که جسد احمد حیدری را برای خاکسپاری تحویل نمی‌دهند و همچنین گفته‌اند که خانواده اجازه برگزاری مراسم ختم ندارند.

در پی افزایش نگرانی‌ها از اعدام ۲۲ زندانی عرب اهوازی، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان خبر اعدام این افراد را «کذب محض» خواند.

عفو بین‌الملل با اشاره به تکذیب این اعدام‌ها از سوی استاندار خوزستان نوشته است که در غیاب هر گونه اطلاعاتی درباره این بازداشتی‌ها که بیم اعدام شان وجود دارد، تکذیب استاندار خوزستان نمی‌تواند آرامش بخش خانواده‌هایی باشد که از زمان بازداشت عزیزانشان آنها را ندیده اند و صدایشان را نشنیده‌اند.

عفو بین‌الملل در پایان بیانیه خود از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که به خانواده‌ها و وکلای دستگیرشدگان اجازه دیدار داده شده و اطمینان حاصل شود که بازداشت شدگان مورد شکنجه قرار نگرفته‌ و به تسهیلات درمانی دسترسی دارند.

این سازمان همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که فعالان عرب اهوازی که تنها برای بیان دیدگاههایشان در ارتباط با هویت قومی دستگیر شده‌اند را بدون قید و شرط آزاد کنند.

در جریان حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز در ۳۱ شهریور ماه ۲۴ نفر از جمله افراد غیرنظامی کشته شدند.

گروه داعش با انتشار ویدئویی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و سپاه پاسداران نیز اعلام کرد که در پاسخ به این اقدام، مقر داعش در سوریه را مورد حمله موشکلی قرار داده است. با این حال پس از این حمله موج دستگیری فعالان عرب اهوازی در استان خوزستان شدت گرفت و گفته می‌شود که صدها نفر تاکنون در این استان دستگیر شده‌اند.

فعالان قومی در اهواز از تبعیض‌های قومی در این استان شکایت دارند و برخی گروه‌ها عرب اهوازی در خارج از کشور نیز هدف سیاسی خود را جدایی ناحیه عرب نشین استان خوزستان از ایران اعلام می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین الملل: سال ۲۰۱۸ «سال ننگ‌آور» برای ایران بود

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است

ایران یک نفر را به اتهام ارتباط با «موساد» و انجام حمله پهپادی در اصفهان اعدام کرد