کاهش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آمریکا؛ ترامپ مقصر است یا دلار؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاهش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آمریکا؛ ترامپ مقصر است یا دلار؟
کپی رایت  عکس از رویترز

شمار ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های آمریکا برای دومین سال متوالی کاهش یافت.

بر پایه نتایج بررسی یک موسسه غیرانتفاعی که روز سه شنبه منتشر شده، تعداد دانشجویان تازه وارد به دانشگاه‌های آمریکا طی سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ در مقایسه با سال تحصیلی پیش از آن، حدود ۶.۶ درصد کاهش یافته است.

موسسه تحصیلات بین‌المللی همچنین اعلام کرده که طی سال تحصیلی ۲۱۰۷-۲۰۱۶ نیز شمار دانشجویان خارجی وارد شده به دانشگاه‌های آمریکا ۳.۳ درصد کاهش یافته بود.

این موسسه دلایل این افت را دشوارتر شدن فرآیند صدور ویزای آمریکا به ویژه برای اتباع برخی کشورهای مسلمان در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ عنوان کرده است. همچنین تقویت ارزش دلار در برابر ارزهای عمده جهان موجب شده تا هزینه نسبی تحصیلات در آمریکا در مقایسه با رقبای اروپایی افزایش یابد.

بیشتر بخوانید:

هر چند دانشگاه‌های آمریکا در سطح تحصیلات تکمیلی حمایت‌های مالی به نسبه گسترده‌ای از دانشجویان خارجی دارد ولی در سطوح پایین‌تر تحصیلی دانشجویان خارجی موظف به پرداخت شهریه کامل خود هستند. بنابراین با تقویت دلار، فشار هزینه تحصیل بر بخشی از دانشجویان خارجی افزایش یافته است.

موسسه تحصیلات بین‌المللی افت اخیر جذب دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های آمریکا را مشابه سال‌های پس از رخداد حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی به مرکز تجارت جهانی در نیویورک ارزیابی کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید