Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چگونه گردشگری پایدار آینده جهانگردی را متحول می‌کند؟

چگونه گردشگری پایدار آینده جهانگردی را متحول می‌کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گردشگری صنعتی رو به رشد است اما چگونه می‌توان کره زمین را به مقصدی بهتر برای گردشگران آینده تبدیل کرد؟

آگهی

نمایشگاه موسوم به «بازار جهانی گردشگری»‌ که با بیش از ۵ هزار غرفه در لندن برگزار شد، فرصتی برای آشنایی با روندهای اصلی بازار گردشگری و ترویج «گردشگری پایدار»‌ است. این نمایشگاه محلی مناسب برای ترویج و توسعه مفاهیم جدید صنعت روبه‌رشد گردشگری است که قرار است تجارب سفرهای ما در آینده را شکل دهد.

گردشگری پایدار و رونق گردشگری

گردشگری منبع مهمی برای درآمد کشورهای مختلف است. صنعت گردشگری نیز یکی از صنایع رو به رشد است. بازار گردشگری با ارزش حدود ۸هزار میلیارد دلار بیش از ۳۰۷ میلیون شغل ایجاد کرده است. مفهوم «گردشگری پایدار»‌ طی سال‌های اخیر وارد حوزه گردشگری شده است. هدف از توسعه پایدار گردشگری توجه به محیط زیست و حفظ ارزش‌های محلی و بومی است.

نمایشگاه جهانی بازار گردشگری، رویدادی پیشرو در حوزه صنعت گردشگری است. بیش از ۵۱ هزار از این نمایشگاه که از پنجم تا هفتم نوامبر ۲۰۱۸ میلادی ( ۱۴ تا ۱۶ آبان‌ ماه ۱۳۹۷)‌ در پایتخت بریتانیا برگزار شد، بازدید کردند.

این نمایشگاه مکان مناسبی برای آشنایی با روند اصلی بازار گردشگری است که تجارب آینده ما در سفر را شکل خواهند داد. یورونیوز به این نمایشگاه رفته است و با وزیران و مسئولان عالی‌‌رتبه چند کشور که از مقاصد مهم گردشگری به شمار می‌‌آیند گفتگو کرده است.

نقش فناوری‌های نوین و دنیای دیجیتال بر توسعه گردشگری پایدار در هند

هند به واسطه میراث فرهنگی غنی، یکی از مقاصد گردشگری است. کسانی که به این کشور سفر می‌کنند به دنبال کسب تجارب جدید و ماجراجویی هستند. اما آنچه چشم‌انداز صنعت گردشگری هند را تغییر داده، دیجیتالی‌شدن آن است.

راشمی ورنا، وزیر گردشگری هند می‌گوید:‌ «فناوری‌های نوین و دنیای دیجیتال گردشگران را به مقاصد جدید می‌برد. این امر به گردشگری پایدار نیز بسیار کمک می‌کند، زیرا گردشگران نزد مردم بومی اقامت می‌کنند و نیاز به ساخت تأسیسات تازه نیست. در واقع توریست‌ها اطلاعات مربوط به این مناطق را از طریق اینترنت به دست می‌آورند و بر اساس این اطلاعات برای تعطیلاتشان برنامه ریزی می‌کنند.»

به نظر می‌رسد که گردشگری پایدار که قرار است تاثیر مثبتی بر محیط‌ زیست، جامعه و اقتصاد محلی داشته باشد،‌ با گردشگری اخلاقی همراه است.

وزیر گردشگری هند می‌افزاید:‌ «گردشگران امروز از جهاتی بسیار هوشیار هستند: به رعایت اخلاق و احترام به محیط زیست در گردشگری توجه می‌کنند؛ خواستار مشارکت بیشتر جامعه محلی هستند و نمی‌خواهند مردم محلی مورد بهره برداری قرار بگیرند. این امر یکی از جنبه های مهم تعیین مقاصد گردشگری است. زیرا توریست‌ها نمی‌خواهند تنها از سایت‌ها یا اماکن گردشگری بازدید کنند. هدف‌شان این است که فرهنگ سنتی و غذاهای محلی را تجربه کنند. به همین دلیل هم مشارکت اجتماع‌های محلی در بخش گردشگری بسیار مهم است.»

تجربه منحصر به‌‌فرد گردشگری پایدار برای مسافران جزیره موریس

این نکته در قلب اقیانوس هند، در جزیرهٔ موریس که امسال پنجاهمین سالگرد استقلالش را جشن می‌گیرد، بسیار مشهود است. این مکان گردشگری پرطرفدار، مقصدی پنج‌ستاره برای بسیاری از گردشگران شده است.

از نظر وزیر گردشگری این کشور صنعت گردشگری باید با مردم و محله‌هایی که در حال پیشرفت و تحول هستند، روابط نزدیکتری برقرار کند.

آنیل گایان، وزیر گردشگری جزیره موریس به یورونیوز می‌گوید: «گردشگری پایدار بدون مشارکت جوامع محلی امکان پذیر نیست. صنعت گردشگری بدون محافظت از محیط زیست موفق نمی‌شود. در نتیجه ما از محیط زیست و از جوامع محلی حمایت می‌کنیم. آنها را در توسعه عناصر فرهنگی، سرگرمی، کشاورزی و ماهیگیری در گردشگری شریک می‌کنیم تا نسبت به این صنعت احساس تعلق کنند. مشارکت و تعهد جوامع محلی برای بقای گردشگری پایدار ضروری است.»

وزیر گردشگری جزیره موریس همچنین معتقد است که مشارکت جوامع محلی در گردشگری،می تواند تجاربی ناب و منحصر به فرد را برای توریست‌ها رقم بزنند. او در این باره می‌گوید:‌ «توریست‌ها باید بدانند که تجربه سفر به کشور ما چه دستاوری برایشان دارد. این تجربه تنها مربوط به چشیدن غذاهای محلی و سنتی نیست. گردشگر باید با سبک زندگی مردم آشنا شود و بفهمد مردم ما علی‌رغم کمبودهای زندگی، شاد و خوشحال زندگی می‌کنند. به نظرم این ویژگی اصلی مردم کشور ماست.»

نقش سفرنامه‌نویسان اینترنتی در رونق صنعت گردشگری گرجستان

گرجستان یکی از کشورهایی است که در آن گردشگران در توسعه بازار گردشگری نقش دارند. در گردشگری پایدار در گرجستان، روی آموزش جوامع محلی نیز تاکید می‌شود.

آنا ککلیا، معاون هیات توریسم در گرجستان درباره این نکته اینگونه توضیح می‌دهد:‌ «در گرجستان، هشتاد درصد بودجه مربوط به صنعت گردشگری مختص شبکه‌های اجتماعی است. سعی ما بر این است تا وبلاگ نویس‌ها را وارد صنعت گردشگری کنیم. سال گذشته کمپین بسیار جالبی درباره پست‌هایی که در سال ۲۰۱۷ درباره سفر به گرجستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، یه راه افتاد. با جمع‌آوری این پست‌ها یک راهنمای دیجیتال سفر به گرجستان ایجاد ایجاد کردیم.»‌

وی همچنین در ادامه می‌گوید:‌ «آموزش جوامع محلی برای صنعت گردشگری مهم است. باید به مردم محلی آموخت که گردشگری پایدار اهمیت زیادی دارد.»

آگهی

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ژاپن؛ برگزاری رویدادهای ورزشی فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری است

ژاپن قصد دارد با ورزش گردشگری را متحول کند. این کشور طی دو سال‌ آینده میزبان دو رویداد ورزشی است: جام جهانی راگبی در سال ۲۰۱۹ میلادی و المپیک تابستانی ۲۰۲۰ میلادی. اما سرزمین آفتاب تنها ورزش‌دوستان را به‌سوی جذب نمی‌کند.

صنعت گردشگری ژاپن با فرهنگ و تاریخ غنی به‌طور بی سابقه‌ای در حال رشد است. برگزاری جام جهانی راگبی قرار است یک میلیون و هشتصد هزار نفر را به ژاپن بکشاند و فرصت رشد۲ میلیارد دلاری را برای اقتصاد کشور فراهم کند.

از سوی دیگر برای مسافران ژاپن انگیزه‌هایی برای تثبیت اصول گردشگری پایدار و اخلاقی ایجاد شده است:‌ گردشگران به مقاصدی سفر می‌کنند که با سفرهای شناخته‌شده و معمولی فرق دارد.

آگهی

«اکسپو ۲۰۲۰» و تجربه‌ای ماندگار برای گردشگران دبی

رونق صنعت گردشگری منحصر به رویدادها یا مسابقات ورزشی نیست. برگزاری نمایشگاه جهانی موسوم به «اکسپو ۲۰۲۰» در دوبی باعث شده که همه نگاه‌ها به تغییر و تحولات چشم‌انداز گردشگری در این شهر دوخته شود.

اولین بار است که این نمایشگاه جهانی در خاورمیانه برگزار می‌شود. یکصد میلیون نفر برای بازدید از اکسپو ۲۰۲۰ به دوبی سفر خواهند کرد.

گیلیان همبرگر، معاون ارشد اکسپو ۲۰۲۰ در دبی می‌گوید:‌ «برای ما اکسپو ۲۰۲۰ فرصتی شش ماهه برای خوشامدگویی به مردم نقاط مختلف جهان است. اما می‌خواهیم به آنها بقبولانیم آنقدر امکانات متنوع در امارات متحده عربی وجود دارد که لازم است بارها و بارها به اینجا باز گردند. گردشگری ما گردشگری پایدار است و امکانات منحصربه‌فرد و متنوعی به توریست عرضه می‌کند. »

دوبی قرار است تا سال ۲۰۲۰ به لطف نسل پنجم اینترنت و زیرساخت‌های دیجیتال به یکی از اولین شهرهای آینده در سراسر جهان تبدیل شود. اما برنامه طولانی مدت این شهر رقم زدن تجربه ای منحصر به فرد و ماندگار برای گردشگران است.

آگهی

معاون ارشد اکسپو ۲۰۲۰ در دبی می‌افزاید: «کسانی که به اینجا می‌آیند به دنبال تجربه‌های جدید هستند. قصدشان تنها عکس گرفتن از مکان‌های تاریخی یا سلفی گرفتن نیست. سفر برایشان فرصتی برای غوطه‌ور شدن در فرهنگ است. این کار را می‌توانند با شرکت در کلاس آشپزی یا رصد کردن ستاره‌ها در دل کویر انجام بدهند. می‌خواهیم برای گردشگران تجربه‌ای همه جانبه رقم بزنیم تا بعد از سفر بگویند: چیزی یاد گرفتیم.»

بیشتر بخوانید:

مصر؛ موزه ای که قرار است بزرگترین موزه جهان باشد

اهرام ثلاثه، دریای سرخ و رود نیل تنها بخشی از جاذبه های گردشگری مصر است که هر سال ۸ میلیون گردشگر را به مهد یکی از قدیمی ترین تمدنهای باستانی می‌کشاند. تعداد کسانی که به این کشور می‌آیند رو به افزایش است و وقتی به اینجا رسیدند موزه بزرگ یک میلیارد دلاری مصر را در انتظار آنهاست.

وزیر گردشگری مصر می‌گوید:‌ «در سال ۲۰۲۰ موزه بسیار بزرگی در مصر افتتاح خواهد شد. «موزه بزرگ مصر»‌ (Grand Egyptian Museum) با سرمایه معادل یک میلیارد دلار ساخته شده و قرار است یکی از بزرگترین موزه‌ها در سراسر جهان باشد. این موزه تنها موزه‌ای است که می‌توانید در آن بایستید و چشم‌انداز اهرام ثلاثه را پشت سرتان داشته باشید. امیدواریم همه فرصت دیدن این موزه را داشته باشند این موزه، هدیه مصر به جهان خواهد بود.»

آگهی

دولت مصر فرصت های جدیدی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری فراهم کرده و در تلاش است ضمن تنوع بخشیدن به این صنعت، قواعد گردشگری مسئولانه و پایدار را تقویت کند.

رانیا المشاط،‌ وزیر گردشگری این کشور در ادامه به یورونیوز می‌گوید:‌ «امروز همه به حفاظت از محیط زیست توجه می‌کنند. وزارت گردشگری مصر برنامه جدیدی برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری دارد. این برنامه طوری طراحی شده است که اساس آن با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد سازگار باشد. در نتیجه توانمندسازی زنان، پایان دادن به فقر و ایجاد جوامع محلی در اطراف مکان‌های گردشگری ستونهای این برنامه است و قصد داریم آنها را محقق سازیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با مسافرانی که متعهد به رعایت اصول گردشگری پایدار و اخلاقی هستند به نظر می‌رسد که کشورهای بیشتری در پی رعایت این اصول برآمده‌اند و برای کسانی که قصد دارند در سال ۲۰۱۹ به سفر بروند گزینه‌های بیشتری فراهم می‌شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جهانگرد دانمارکی پس از سفر بدون پرواز به تمام کشورهای جهان به خانه بازگشت

دوچرخه و اسکوتر جایگزین اتوبوس‌های گردشگری مرکز پاریس می‌شود

توسعه گردشگری در باتومی، شهر جادویی گرجستان