نبرد بندر حدیده در یمن؛ ۱۴۹ کشته طی ۲۴ ساعت

نبرد بندر حدیده در یمن؛ ۱۴۹ کشته طی ۲۴ ساعت
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از Euronews  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه

کنترل بندر حدیده در غرب یمن برای شورشیان حوثی و نیروهای دولتی اهمیتی راهبردی دارد. حدود سه چهارم کمک های بشردوستانه بین المللی از طریق بندر حدیده وارد یمن می شود.

منابع نظامی و پزشکی در یمن می گویند طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۹ نفر که تعدادی از آنها غیرنظامی بودند در درگیری‌های بندر حدیده کشته شدند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که روز یکشنبه بین نیروهای دولتی یمن و شورشیان حوثی در منطقه ای مسکونی در شرق حدیده درگیری روی داده بود.

یکی از مقامات نیروهای دولتی یمن هدف از عملیات در این منطقه از شهر را «پاکسازی» آن از شورشیان عنوان کرد. این در حالی است که سازمان غیر دولتی «صندوق نجات کودکان» تاکید کرده که شمار مجروحان رو به افزایش است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

به گفته منابع نظامی و پزشکی طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۰ شورشی حوثی، ۳۲ تن از نیروهای وفادار به دولت یمن و هفت غیرنظامی کشته شده اند.

بسیاری از ساکنان حدیده روز یکشنبه از حضور تک تیراندازان بر روی پشت بام ساختمانها خبر داده بودند. پیش از درگیری های روز یکشنبه دستکم ۶۲ نفر در درگیری های روز شنبه حدیده کشته شده بودند.

تهاجم نیروی های دولتی یمن برای بازپس گیری بندر حدیده از ماه ژوئن (خرداد ماه) آغاز شد. این در حالی است که از روز اول نوامبر (۱۰ آبان) بر شدت درگیری ها افزوده شده است.

کنترل بندر حدیده در غرب یمن برای شورشیان حوثی و نیروهای دولتی اهمیت راهبردی دارد. حدود سه چهارم کمک های بشردوستانه بین المللی از طریق بندر حدیده وارد یمن می شود.

شورشیان حوثی علاوه بر بندر حدیده کنترل صنعا، پایتخت یمن را نیز در اختیار دارند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط