Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا مجلس دموکرات‌ها می‌تواند سیاست آمریکا در قبال ایران و عربستان را تغییر دهد؟

آیا مجلس دموکرات‌ها می‌تواند سیاست آمریکا در قبال ایران و عربستان را تغییر دهد؟
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با مشخص شدن نتایج انتخابات میان‌ دوره‌ای آمریکا و اکثریت یافتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، آیا می‌توان تغییرات تازه‌ای را در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران و عربستان شاهد بود؟

آگهی

با مشخص شدن نتایج انتخابات میان‌ دوره‌ای آمریکا و اکثریت یافتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، گمانه‌زنی‌ها پیرامون میزان تاثیر این نهاد بر سیاست خارجی آمریکا شدت یافته است.

به گزارش رویترز، دموکرات‌ها از اکثریت‌ تازه بدست آمده خود بر مجلس نمایندگان استفاده خواهند کرد تا سیاست خارجی دونالد ترامپ را دستخوش تحولاتی کنند.

با این حال الیوت آنجل که در دور جدید به ریاست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواهد رسید گفته است که درباره ایران دموکرات‌ها نمی‌توانند تغییر خاصی در وضعیت فعلی صورت بدهند.

هر چند دموکرات‌ها حائز اکثریت مجلس نمایندگان شده‌اند، با این حال قدرت آن‌ها محدود است چرا که برای تصویب نهایی طرح‌های خود نیاز به تایید نهایی سنا دارند که تحت تسلط جمهوری‌خواهان است.

از طرف دیگر هرچند دموکرات‌ها از خروج آمریکا از برجام ناراضی هستند با این‌ حال تا زمانی که جمهوری‌خواهان کاخ سفید را در دست دارند، آنان تغییر چندانی نمی‌توانند در سیاست خارجی ایجاد کنند.

رویترز
به نظر نمی‌آید مجلس نمایندگان بتواند تغییر عمده‌ای در سیاست خارجی نسبت به ایران ایجاد کندرویترز

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که دموکرات‌ها محتاط هستند تا در منظرها «دوست ایران» جلوه نکنند به خصوص که پای رابطه خصمانه اسرائیل با تهران نیز در میان است.

در حالی‌که بنیامین نتانیاهو بیش از پیش با جمهور‌ی‌خواهان از نزدیک کار کرده است، روابط قدرتمند با اسرائیل اولویت هر دو حزب باقی مانده است.

الیوت آنجل که از دموکرات‌های مخالف توافق اتمی با ایران بود اما می‌گوید که باید دولت ترامپ بیشتر از نزدیک با متحدان مهم‌اش نظیر اعضای اتحادیه اروپا کار کند. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم کاری که باید انجام دهیم این است که آسیبی که به روابطمان با متحدین‌مان وارد شده ترمیم کنیم.»

بیشتر بخوانید:

رویترز
قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان می‌تواند به اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه مجلس نمایندگان علیه ریاض منجر شودرویترز

قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی‌ در استانبول ترکیه، بر خشم نمایندگان دموکرات که پیش از این به دلیل جنگ در یمن و مسائل حقوق بشری منتقد عربستان سعودی بودند، افزوده است.

مجلس تحت کنترل نمایندگان دموکرات ممکن است قراردادهای تسلیحاتی با ریاض را معلق کند. از سوی دیگر چنین مجلسی می‌تواند صدور مجوز برای قراردادهای انرژی هسته‌ای با عربستان را سخت کند و همچنین اقدامی را تدارک ببیند که طی آن نیروی هوایی آمریکا از ارائه تجهیزات حمایتی برای ناوگان هوایی درگیر در جنگ در یمن متوقف کند.

در حالی‌ که آقای آنجل هنوز عربستان را به عنوان نیروی متوازن‌کننده‌ای در خاورمیانه در مقابل نفوذ ایران می‌بیند، اعتقاد دارد واشنگتن باید درخواست‌‌هایش از ریاض را بیشتر کند.

او می‌گوید: «اگر سعودی‌ها حمایت ما را می‌خواهند پس باید چیزهای دیگری را که به ما مربوط است مد نظر قرار دهند.»

از سال ۲۰۱۱ بدین سو این اولین بار است که دموکرات‌ها اکثریت ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را به دست می‌آورند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال رای‌گیری علیه عربستان در مجلس سنای آمریکا

تماس «سطح بالای آمریکا» با ولیعهد عربستان برای اطلاع از سرنوشت خاشقجی

چرا آمریکا تصمیم گرفته است نیم میلیون جغد را بکشد؟