Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌های جهانی به تحریم ایران؛ مسکو: دوران ضرب‌الاجل به سر آمده است

واکنش های بین المللی به تحریم ایران؛ مسکو: دوران ضرب الاجل به سر آمده
واکنش های بین المللی به تحریم ایران؛ مسکو: دوران ضرب الاجل به سر آمده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ سفید با تحت فشار قرار دادن ایران امیدوار است تا نقش و نفوذ منطقه‌ای این کشور را محدود کند و تهران را به پای مذاکره بر سر یک توافقنامه جدید هسته‌ای و مورد نظر واشنگتن بکشاند.

آگهی

دور جدید تحریم های آمریکا بر ضد ایران که از روز دوشنبه ۵ نوامبر/۱۴ آبان اجرایی شد به اذعان کارشناسان هدفمندترین و سنگین‌ترین مجازات‌هایی است که تا کنون از سوی کاخ سفید برای مقابله با دولت ایران در نظر گرفته شده است.

هدف اولیه مجازات های جدید واشنگتن متوقف کردن تدریجی صادرات نفت ایران است؛ هر چند که مقامات کاخ سفید شش کشور ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان را به مدت شش ماه از تحریم واردات نفت ایران معاف کرده اند.

بخش حمل و نقل و مبادلات مالی دیگر اهداف مهم دور تازه تحریم ها را تشکیل می دهند. به همین منظور ۵۰ بانک ایرانی و شرکت‌های تابعه آنها و در مجموع ۷۰ موسسه مالی، هواپیمایی ایران ایر و ۶۵ فروند هواپیمای این شرکت و همچنین سازمان انرژی اتمی و ۲۳ شرکت وابسته به آن مشمول این تحریم ها شده اند.

علاوه بر این ۷۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایران از جمله ۲۰۰ نفر در بخش کشتیرانی و حمل و نقل و انرژی در لیست جدید تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

این درحالیست که مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که تحریم های جدیدی علاوه بر مجازات های اعلام شده به زودی بر ضد ایران اعمال خواهد شد.

کاخ سفید با تحت فشار قرار دادن ایران امیدوار است تا نقش و نفوذ منطقه‌ای این کشور را محدود کند و تهران را به پای مذاکره بر سر یک توافقنامه جدید هسته‌ای و مورد نظر واشنگتن بکشاند.

بیشتر بخوانید:

واکنش ها بین المللی به تحریم های جدید آمریکا

اسپانیا و روسیه: تحریم ها غیرقانونی و ضرب الاجل تعیین شده غیر قابل قبول است

در تازه ترین واکنش ها به تحریم های جدید واشنگتن بر ضد تهران اسپانیا و روسیه این اقدام واشنگتن را مورد انتقاد قرار دادند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه با انتقاد شدید نسبت به رویکرد یکجانبه آمریکا در برخورد با مسائل جهانی اعمال تحریم های جدید بر ضد ایران و تعیین ضرب الاجل برای دیگر کشورها را محکوم کرد و گفت: «دنبال کردن رویکرد و سیاستی مبتنی بر ضرب الاجل و توقعات یکجانبه در عصر کنونی به راحتی قابل قبول نیست.»

آقای لاوروف در ادامه تحریم های جدید بر ضد تهران را «کاملا غیرمشروع» توصیف و خاطرنشان کرد: «این تحریم ها نقض آشکار تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد و نحوه اعلام و اجرایی شدن آنها تحریک آمیز و ناامید کننده است.»

جوزپ بورل، وزیر امور خارجه اسپانیا نیز پس از ملاقات با همتای روس خود در مادرید ضمن تایید مواضع سرگئی لاوروف تاکید کرد: «همانطور که آقای لاوروف گفت هرگونه موضع مبتنی بر ضرب الاجل از جانب هر کشوری از جمله آمریکا محکوم و غیر قابل پذیرش است.» آقای بورل در ادامه تصریح کرد: «این ایده که "شما یا با من هستید یا بر ضد من" به این عصر تعلق ندارد.»

چین: با تحریم های یکجانبه مخالفیم

چین که از جمله شرکای بزرگ ایران در زمینه انرژی محسوب می شود تحریم های جدید واشنگتن برای محدود و متوقف کردن صادرات نفتی تهران را غیر قابل قبول خوانده و نسب به آن ابراز تاسف کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با طرح این موضع اعلام کرده است که کشورش با تحریم های یکجانبه به شدت مخالف است.

ترکیه: تحریم ایران توازن در جهان را برهم می زند

ترکیه یکی از هشت کشوری که از سوی آمریکا معافیت موقت برای خرید محصولات نفتی ایران دریافت کرده تحریم های جدید واشنگتن را «اشتباه، ناعادلانه و خطرناک» توصیف کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در نخستین واکنش به این تحریم ها، آنها را اشتباه توصیف و تاکید کرد که با چنین رویکردی نمی توان در دنیای امپریالیسم زندگی کرد. رئیس جمهوری ترکیه در ادامه یاد آور شد که در نشست پاریس با رهبران سایر کشورها درباره تحریم های ایران گفتگو خواهد کرد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

آلمان: همکاری تجاری با ایران ادامه خواهد یافت

دولت آلمان پس از اجرایی شدن دور تازه تحریم های واشنگتن بر ضد ایران بر ادامه همکاری تجاری با تهران تاکید کرد.

اشفتان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان ضمن اعلام مجدد حمایت کشورش از برجام و مخالفت با اعمال تحریم علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای تاکید کرد که همکاری میان دو کشور بر مبنای قوانین اروپایی همچنان امکان پذیر است.

برلین همچنین روز سه شنبه با انتقاد شدید از تحریم های جدید ایالات متحده علیه ایران هشدار داد که این رویکرد ممکن است به "بی ثباتی" و تقویت نیروهای "رادیکال" در این کشور منجر شود.

آگهی

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که در یک کنفرانس خبری در برلین سخن می گفت ضمن «اشتباه» توصیف کردن اقدام آمریکا افزود که کشورش به همراه اتحادیه اروپا اقدامات لازم را برای حفظ و زنده نگاه داشتن توافق هسته ای انجام خواهد داد.

سوئیس: برای معاملات غذا و دارو با ایران کانال مالی ایجاد می کنیم

دولت سوئیس نیز در واکنشی به تحریم های جدید آمریکا اعلام کرد برای اطمینان از نبود مشکل در نقل و انتقال غذا، دارو و مایحتاج بشردوستانه در حال رایزنی با آمریکا، اروپا و ایران جهت ایجاد یک کانال مالی است. مقامات سوئیس پیش‌تر از موسسات بازرگانی خود خواسته بودند با وجود تحریم‌ها به تجارت با ایران ادامه دهند.

بیشتر بخوانید:

اتحادیه اروپا: با تحریم های آمریکا مخالفیم و اقدام واشنگتن را تایید نمی کنیم

اتحادیه اروپا که پیشتر بارها بر حفظ برجام و احترام به مفاد این توافقنامه بین المللی تاکید کرده و خواستار اجرای تعهدات صورت گرفته در این زمینه شده بود تحریم های جدید واشنگتن را غیر قابل قبول توصیف کرده است.

آگهی

پی‌یر موسکوویسی، کمیسر اموراقتصادی کمیسیون اروپا روز دوشنبه در گفتگو با رادیو «فرانس انفو» بار دیگر بر مواضع پیشین اتحادیه اروپا برای حفظ روابط تجاری و مالی با ایران تاکید کرد. وی گفت که اتحادیه اروپا با تحریم‌های آمریکا مخالف است و اقدام واشنگتن را تایید نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

موضع اسرائیل

در اردوگاه موافقان تحریم از میان متحدان منطقه ای دونالد ترامپ در خاورمیانه، بی شک بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خوشحال‌ترین مقام سیاسی حال حاضر دنیا است.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه ساعاتی پس از اعلام تحریم های جدید واشنگتن بر ضد تهران از یک «روز تاریخی» و «روزی بزرگ برای آینده اسرائیل» یاد و بار دیگر ایران را به عنوان بزرگترین تهدید برای اسرائیل، خاورمیانه و صلح جهانی معرفی کرد.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئیفت دسترسی شماری از بانک‌های ایرانی را تعلیق کرد

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

منظور اتحادیه اروپا از «سیاست تعامل انتقادی» در دوره ریاست جمهوری مسعود پزشکیان چیست؟