Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روحانی: تحریم‌های ظالمانه آمریکا را با افتخار دور می‌زنیم

روحانی: تحریم‌های ظالمانه آمریکا را با افتخار دور می‌زنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«رهبران ۴ کشور واسطه شدند با رئیس جمهور آمریکا دیدار کنم. این موضوع واسطه نمی خواهد. ما برای حرف زدن مشکلی نداریم به شرطی که طرف ما برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در نشستی با مدیران ارشد وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: «تحریم‌های ظالمانه آمریکا را با افتخار دور می‌زنیم.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که آمریکا از روز دوشنبه دور دوم تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی کرد. تحریم‌هایی که گفته می‌شود «سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران» است.

روحانی برجام را «پیروزی سیاسی» ایران خواند و گفت که اکنون کشورها و سازمان‌های بین المللی «در کنار ایران» قرار دارند و آمریکا «منزوی شده است.»

حسن روحانی همچنین در بخشی از سخنانش گفت: «اینکه امروز آمریکا ناچار می شود به زبان خودش ۸ کشور را در خرید نفت استثنا کند... این پیروزی ما نیست؟ این عقب نشینی آمریکا نیست؟‌ اینکه آمریکایی ها به صراحت اعلام کردند که ما نمی‌گذاریم اقتصاد ایران فعال باشد و رشد بکند، حال اینکه صادرات ما در همین مدت ۷ ماه گذشته امسال نسبت به صادرات ۷ ماه پارسال بیشتر است این به معنای موفقیت ایران نیست؟ اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز می تواند نفت خودش را بفروشد و خواهد فروخت و حتی اگر این هشت کشور را استثنا نمی کردند باز ما نفت مان را می فروختیم.»

رئیس جمهوری ایران درباره تعهد ایران به برجام گفت: «توطئه آمریکا این است که ایران را به جایی برساند که بگوید ما به برجام دیگر متعهد نیستیم. روحانی در ادامه افزود: «این توطئه اخیری است که آمریکا طراحی کرده و به اعتقاد من هرگز موفق نخواهد بود.»

حسن روحانی گفت که این تنها ایران نیست که از رفتار آمریکا «عصبانی» است بلکه اروپایی ها هم از سیاست های آمریکا عصبانی هستند و آنها نیز می خواهند «عمر دولت ترامپ» کوتاه شود.

آقای روحانی با «نژادپرست» خواندن تیم دونالد ترامپ گفت:‌ «فکر نمی‌کنم در تاریخ آمریکا کسانی به کاخ سفید آمده باشند که تا این حد ضدقانون و معاهدات بین‌المللی باشند. من به یاد ندارم. همه آنها تخلفات قانونی داشتند ولی اینها سرآمد تخلفات هستند. ندیدم در کاخ سفید گروهی روی کار بیایند مثل این دوره نژادپرست باشند. وقتی یک گروهی که هم نژادپرست هستند و هم به قوانین و مقررات بین‌المللی اعتنا نمی‌کنند، امروز چه توقعی از آنها داریم. همین شرایطی است که امروز می‌بینیم.»

رئیس جمهوری ایران در بخشی از سخنانش گفت که در جریان سفر به نیویورک «رهبران ۴ کشور بزرگ واسطه شدند» تا وی با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند. وی افزود: «این موضوع واسطه نمی خواهد. ما برای حرف زدن مشکلی نداریم به شرطی که طرف ما برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد.» آقای روحانی ادامه داد: «باید تفهیم کنیم آمریکایی‌ها با زبان زور و فشار با ملت ایران حرف نزنند.»

آقای روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنانش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کرد که کوچکترین مشکلات در کشور را در بخش های خبری نشان می دهد اما پیروزی های ایران از جمله در لاهه علیه آمریکا را «یواش» می گوید.

حسن روحانی همچنین در دیدار با مدیران وزارت اقتصاد خواستار «فروش بنگاه‌های دولتی» شد و این اقدام را یک «وظیفه بزرگ» برای مدیران اقتصادی ارزیابی کرد. روحانی همچنین افزود که نهادهای حکومتی از جمله دولتی و نظامی باید اموال خود را بفروشند.

اشاره روحانی به فروش بنگاه‌های دولتی در راستای اجرایی شدن سیاست‌های اصل ۴۴ قانونی اساسی است که در ماه‌های گذشته بیش از گذشته مورد انتقاد قرار گرفته است.

رئیس جمهوری ایران همچنین خواستار رونق گرفتن بازار سرمایه شد.

بعد از هفته‌ها منفی بودن شاخص بورس و اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه شاخص کل بورس تهران همزمان با سخنان رئیس جمهوری مثبت شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: تحریم‌ها علیه ایران، واشنگتن را تنها گذاشته است

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند