تظاهرات گسترده اسلام‌گرایان در پاکستان؛ «آسیه بی‌بی را دار بزنید»

تظاهرات گسترده اسلام‌گرایان در پاکستان؛ «آسیه بی‌بی را دار بزنید»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وکیل خانم آسیه بی‌بی می‌گوید پس از صدور حکم برائت، به یک هدف آسان و دم دستی برای اسلام‌گرایان تبدیل شده است.

آگهی

ساعاتی پس از صدور حکم برائت آسیه بی‌بی، شهروند مسیحی پاکستانی از سوی دادگاه عالی این کشور، صدها هزار نفر از اسلام‌گرایان پاکستانی با تجمع در شهرهای مختلف این کشور، خواستار اعدام هموطن خود به جرم کفرگویی و توهین به پیامبر اسلام شدند.

دادگاه عالی پاکستان روز چهارشنبه خانم بی‌بی را از اتهام سب‌النبی تبرئه و حکم به آزادی فوری او داده بود.

معترضان به حکم تبرئه این شهروند مسیحی پاکستان می‌گویند که علاوه بر آسیه بی‌بی، باید قاضی صادر کننده رای تبرئه او را هم به قتل رساند. یک روز پس از صدور این حکم و به دعوت حزب تحریک (جنبش) لبیک، بسیاری از بازارهای شهرهای بزرگ پاکستان در اعتراض به این حکم تعطیل شده و بازاریان دست به اعتصاب زده اند. هواداران این حزب و دیگر جریان‌های اسلام‌گرای پاکستان بسیاری از جاده‌ها و خیابان‌های این کشور، از جمله شاه‌راه اسلام‌آباد به راولپندی را بسته اند.

بیشتر بخوانید: حکم اعدام زن مسیحی در پاکستان به جرم کفرگویی لغو شد

عمران خان، نخست وزیر پاکستان در واکنش به این نا آرامی‌ها، اعلام کرد دولت اجازه آشوب مجدد به بهانه این حکم را به هیچ فرد و گروهی نمی‌دهد. وی در پیامی که به صورت زنده از یکی از شبکه تلویزیونی دولتی پخش شد گفت: «با دولت درگیر نشوید. کشور از شرایط سختی خارج شده و روزهای خوش در پیش رو است. تلاش نکنید این کشور را رنج دهید. اگر بخواهید این کار را بکنید، باید مطمئن باشید که دولت وظیفه خود در حفاظت از اموال و جان مردم را به‌شکل کامل ایفا خواهد کرد.

اعتصاب عمومی در بسیاری از شهرهای پاکستان در اعتراض به تبرئه آسیه بی‌بی

آسیه بی‌بی در سال ۲۰۰۹ بر سر خوردن آب از لیوان مشترک با دو همسایه مسلمان درگیر شد. آن‌ها وی را به توهین به اسلام و پیامبر اسلام متهم کردند. مادر ۵ فرزند به این اتهام بازداشت و در سال ۲۰۱۰ به اعدام محکوم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه کشته در هند در جریان نزاع بر سر مطلب فیسبوکی به ظن توهین به پیامبر اسلام

دیوان عالی پاکستان تبرئه آسیه بی‌بی را تائید کرد

عذرخواهی نیروهای خارجی از پخش آگهی های «توهین آمیز» به اسلام در افغانستان