برای اولین بار یک زن رئیس جمهور اتیوپی شد

برای اولین بار یک زن رئیس جمهور اتیوپی شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهور پیشین اتیوپی مولاتو تِشُم هفته گذشته پس از ۵ سال ریاست جمهوری، استعفای خود را به پارلمان کشور ارائه کرد.

آگهی

برای اولین بار با چراغ سبز پارلمان، یک زن رییس جمهور اتیوپی شد.

نمایندگان پارلمان اتیوپی روز پنج‌شنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) با انتصاب «سهلی ورق زودی» برای اولین بار یک زن را به ریاست جمهوری کشور برگزیدند. خانم زودی معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده ویژه او در اتحادیه آفریقاست. او در گذشته سفیر اتیوپی در جیبوتی، سنگال و فرانسه بوده است.

رییس جمهور پیشین اتیوپی، مولاتو تِشُم هفته گذشته پس از ۵ سال ریاست جمهوری، استعفای خود را به پارلمان کشور ارائه کرد. دوره ریاست جمهوری در اتیوپی شش ساله است.

دلیل رسمی استعفای آقای تشم اعلام نشده اما رسانه‌های محلی نوشته‌اند به دنبال چانه‌زنی‌های چهار فراکسیون در ائتلاف حاکم جبهه دمکرات مردم انقلابی اتیوپی، رییس جمهوری مجبور به استعفاء شده است.

بنا بر قانون اساسی اتیوپی، ریاست جمهوری در این کشور یک مقام تشریفاتی است و با آن که رئیس جمهوری باید حکم نخست‌وزیر و سایر احکام مهم دولت را امضا کند، این نخست‌وزیر است که به عنوان نماینده کشور در مجامع بین‌المللی شناخته می‌شود.

ائتلاف جبهه دمکرات مردم انقلابی اتیوپی در ماه آوریل، آبی احمد ۴۱ ساله را که از اکثریت قومی «اُرومو» است به نخست وزیری برگزیدند. آقای احمد از آن زمان برنامه‌های اصلاحاتی از جمله آزادی مخالفان از زندان، آشتی با گروه‌های مخالف دولت و پایان دادن به جنگ مرزی بیست ساله با کشور اریتره را در پیش گرفته است.

نخست وزیر اتیوپی بعد از رسیدن به قدرت، کابینه جدیدی را معرفی کرد که در آن نیمی از پست‌ها از جمله وزارت‌خانه‌های دفاع و اطلاعات به زنان واگذار شده است.

اتیوپی یکی از قدیمی‌ترین کشورهای استقلال‌یافته قاره آفریقاست و از لحاظ جمعیت، دومین کشور این قاره محسوب می‌شود.

کشور اتیوپی هرگز مستعمره هیچ کشور غربی نبوده اما در زمان موسولینی، رهبر ایتالیا در دوران فاشیسم، به مدت ۵ سال به اشغال این کشور درآمد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به وضعیت آوارگان اتیوپی

انفجار در گردهمایی نخست وزیر اتیوپی ۸۳ زخمی بر جای گذاشت

مهاجران اخراجی اتیوپی از سرکوب شدید سعودی‌ها می‌گویند