مهاجران اخراجی اتیوپی از سرکوب شدید سعودی‌ها می‌گویند

Hereditary slavery and Corporate child labour in Africa
Hereditary slavery and Corporate child labour in Africa Copyright Julien Harneis - Flickr
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهاجرانی که وارد آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی شده‌اند می‌گویند ماموران پلیس عربستان پولهایشان را گرفته و اموالشان را غارت کرده‌اند.

آگهی

هزاران مهاجر غیرقانونی اتیوپی که به زور مجبور به ترک عربستان سعودی شده‌اند می‌گویند که در زمان بازداشت مورد بدرفتاری شدید ماموران عربستان قرار گرفته‌اند.

در جریان گفتگوهای خبرنگاران آسوشیتد پرس با شماری از اخراج شدگان، آنها از ضرب و شتم، سرقت اموال و حبس در اردوگاههای کثیف سخن گفته‌اند.

عربستان سعودی نیز مانند دیگر کشورهای ثروتمند حاشیۀ خلیج فارس مقصد هزاران مهاجر از کشورهای فقیر شرق آفریقا از جمله اتیوپی و سومالی است. 

این مهاجران با پرداخت مبالغ سنگین به قاچاقچیان، سوار قایق‌ها شده و خود را به یمن می‌رسانند و سپس از مسیر این کشور جنگ‌زده وارد خاک عربستان می‌شوند. قاچاقچیان در ماه اوت تعداد زیادی از این مهاجران را در مسیر رسیدن به یمن در میان امواج آب رها کردند و به این ترتیب بیش از ۵۰ مهاجر غرق شدند.

تخمین زده می‌شود که حدود ۴۰۰ هزار مهاجر اتیوپی در عربستان سعودی زندگی کنند. آنهایی که در نهایت وارد عربستان سعودی می‌شوند اغلب به عنوان کارگر در خانه یا مزرعه مشغول کار می‌شوند و درآمد خود را برای خانواده‌هایشان می‌فرستند.

مقامات ریاض دستور داده بودند که تمام مهاجران غیرقانونی تا ماه مارس داوطلبانه این کشور را ترک کنند، این فرمان بعدا تا ماه ژوئن تمدید شد. با این وجود بسیاری از این مهاجران ترجیح دادند در این کشور باقی بمانند و اکنون با اخراج اجباری و توام با زور و سرکوب مواجهند.

بیش از ۷۰ درصد از این مهاجران غیرقانونی را مردم یمن و بیش از ۲۰ درصد را نیز مهاجران غیرقانونی اتیوپی تشکیل می‌دهند.

آخرین موج اخراج این مهاجران توسط عربستان سعودی در ماه نوامبر انجام شد. مقامات عربستان می‌گویند که حدود ۲۵۰ هزار مهاجر غیرقانونی را بازداشت و اخیرا ۵۰ هزار نفر از آنها را به زور از این کشور اخراج کرده‌اند.

مهاجرانی که وارد آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی شده‌اند می‌گویند ماموران پلیس عربستان پولهایشان را گرفته و اموالشان را غارت کرده‌اند. ماموران همچنین به مهاجرانی که از دست پلیس فرار می کنند شلیک کرده و آنها را زخمی می‌کنند.

آلودگی شدید بازداشگاهها نیز باعث می‌شود که بسیاری از این مهاجران بیمار شوند.

بنا بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مهاجران یمنی نیز از آزار گسترده و سوء رفتارهای جدی ماموران امنیتی در زمان بازداشت در عربستان سعودی در امان نبوده‌اند.

در میان این مهاجران غیرقانونی، افراد آسیب پذیر بسیاری دیده می‌شود از جمله کودکان و نوجوانان، مادران تنها و همچنین کسانی که در اثر این آزار و سرکوبها بشدت مجروح شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشونت های قومی میلیون‌ها نفر را در اتیوپی آواره کرده است

برای اولین بار یک زن رئیس جمهور اتیوپی شد

یک دادگاه در عربستان سعودی ۱۵ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرد