سفیر پیشین فرانسه پیشتاز در رقابت انتخابات ریاست جمهوری گرجستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفیر پیشین فرانسه پیشتاز در رقابت انتخابات ریاست جمهوری گرجستان

سفیر پیشین فرانسه یکی از دو نامزد پیشتاز در رقابت انتخابات ریاست جمهوری گرجستان است.

سالومه زورابیش‌ویلی ۶۶ ساله و در یک خانواده مهاجر اهل گرجستان در فرانسه به دنیا آمد. خانم زورابیش‌ویلی تا سال ۱۹۸۶ یعنی در دهه سی سالگی‌‌اش برای اولین بار به گرجستان سفر کرد.

برخی از شهروندان گرجستان، توانایی‌های زبان گرجی خانم زورابیش‌ویلی و میهن‌پرستی او را زیر سوال برده‌اند.

سالومه زورابیش‌ویلی در سال ۲۰۰۳ به عنوان سفیر فرانسه به گرجستان رفت. مدتی نگذشت که میخائیل ساآکاشویلی، رییس جمهوری وقت گرجستان، خانم زورابیش‌ویلی را به عنوان وزیر خارجه این کشور منصوب کرد.

میخائیل ساآکاشویلی تابعیت این کشور را به سالومه زورابیش‌ویلی اعطا کرد تا او بتواند به عنوان وزیرخارجه گرجستان مشغول به کار شود. با این‌حال، رییس جمهوری وقت گرجستان در سال ۲۰۰۵، خانم زورابیش‌ویلی را از سمت وزارت خارجه برکنار کرد.

پس از کناره‌گیری از وزارت خارجه، سالومه زورابیش‌ویلی حزب سیاسی خود را با نام «راه گرجستان» تاسیس کرد و تا سال ۲۰۱۰ سمت ریاست حزب را برعهده داشت. او به طور موقت در سال ۲۰۱۰ فعالیت‌های سیاسی خود در گرجستان را ترک کرد و به فرانسه بازگشت.

خانم زورابیش‌ویلی در سال ۲۰۱۶ به عنوان نامزد مستقل به پارلمان گرجستان راه پیدا کرد. او اکنون به عنوان یکی از نامزدهای پیشتاز در انتخابات ریاست جمهوری است و به علت حمایت حزب حاکم از شانس برنده شدن زیادی برخوردار است.

مقام ریاست جمهوری در گرجستان از زمان انتقال قدرت‌‌های اجرایی به نخست وزیر، بیشتر به یک مقام تشریفاتی تبدیل شده است.

گرجستان با جمعیت ۳.۷ میلیون نفر یکی از متحدان استراتژیک واشنگتن در منطقه است و امید دارد که به اتحادیه اروپا و پیمان ناتو بپیوندد.

رقیب خانم زورابیش‌ویلی در رقابت برای مقام ریاست جمهوری، وزیر خارجه پیشین گرجستان، گریگل واشادزه است.

بر طبق نظرسنجی‌ها خانم زورابیش‌ویلی و آقای واشادزه در سر جدول ۲۳ نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری قرار دارند.