Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ناتو: برغم تهدید روسیه، آمریکا در اروپا موشک مستقر نمی‌کند

ناتو: برغم تهدید روسیه، آمریکا در اروپا موشک مستقر نمی‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای اروپایی ناتو پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را یکی ازاصلی ترین مکانیزم‌های کنترل تسلیحات برمی‌شمارند و با اینکه روسیه را متهم به نقض این پیمان می‌کنند اما از خروج آمریکا و شروع رقابت برای تولید تسلیحاتی و استقرار نسل جدیدی از موشک‌ها در قاره اروپا بیم دارند.

آگهی

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه ۲۴ اکتبر (دوم آبان) ضمن سرزنش روسیه به عدم تعهد به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای گفت تصور نمی‌کند با وجود تهدیدهای روسیه و تصمیم آمریکا به خروج از این پیمان، ایالات متحده موشک‌های جدیدی را در اروپا مستقر کند.

پیش از این، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا گفته بود که ایالات متحده قصد دارد پس از سه دهه از پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج شود.

هم‌پیمانان ناتو قرار است روز پنج‌شنبه ۲۵ اکتبر به توضیحات آمریکا در رابطه با خروج این کشور از این پیمان گوش فرا دهند.

اعضای اروپایی ناتو پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را یکی از اصلی ترین مکانیزم‌های کنترل تسلیحات برمی‌شمارند و با اینکه روسیه را متهم به نقض این پیمان می‌کنند اما از خروج آمریکا و شروع رقابت برای تولید تسلیحاتی و استقرار نسل جدیدی از موشک‌های ایالات متحده در قاره اروپا هم بیم دارند.

اظهارات روز چهارشنبه آقای استولتنبرگ، اولین واکنش رسمی او به اخبار خروج آمریکا از این پیمان است. دبیرکل ناتو با برشمردن مواردی از جمله ساخت موشک نواتور 9M729، روسیه را متهم به نقض پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد کرد.

White House Photographic Office
امضای پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد توسط رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شورویWhite House Photographic Office

آقای استولتنبرگ در نشست خبری گفت: «ما پیامدهایی که ساخت این موشک‌ توسط روسیه برای امنیت اعضای ناتودر برخواهد داشت را بررسی خواهیم کرد اما تصور نمی‌کنم این اقدامات روسیه منجر به استقرار بیشتر تسلیحات هسته‌ای آمریکا در اروپا شود.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا روز گذشته در سفری به مسکو، ولادیمیر پوتین را به طور رسمی در جریان تصمیم آمریکا مبنی بر خروج این کشور از پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد قرار داد.

آقای ترامپ گفته است در صورتی‌که روسیه و چین متعهد نشوند که تولید و آزمایش موشک‌های میان‌برد را متوقف کنند، آمریکا نیز شروع به توسعه و تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای خواهد کرد.

کارشناسان تسلیحات هسته‌ای معتقدند آمریکا بهتر است به جای ساخت نسل جدیدی از موشک‌های میان‌برد، موشک‌های دفاعی دوربرد خود را مجهز و به روز کند.

پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد، در سال ۱۹۸۷، توسط رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد.

سخن‌گوی کرملین، دیمیتری پسکوف در واکنش به تصمیم آمریکا برای خروج از این پیمان گفت: «این اقدام، دنیا را خطرناک‌تر می‌سازد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای تصمیمی خطرناک است

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد