Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان از عربستان خواست ۱۸ فرد مرتبط با قتل خاشقجی را به ترکیه تحویل دهد

اردوغان از عربستان خواست ۱۸ فرد مرتبط با قتل خاشقجی را به ترکیه تحویل دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در روز حادثه آن ۱۵ نفر به دستور چه کسی به ترکیه آمدند و چرا ابتدا اجازه تفتیش کنسولگری داده نشد؟ چرا اظهارات متناقض ارائه شد؟ اگر کسی کشته شده، جسدش کجاست؟ اگر جسد وی به یک همدست ترک داده شده، این فرد کیست که مسئولان عربستان سعودی اعلام کردند.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه در نشست حزب عدالت و توسعه به مرور جزئیات قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی پرداخت و از عربستان سعودی خواست  تیم ۱۵ نفره ای که برای این عملیات به استانبول آمده بودند به اضافه ۳ نفر دیگر (جمعا ۱۸ نفر دستگیر شده توسط مقامات عربستان سعودی) برای محاکمه به ترکیه تحویل داده شوند.

اردوغان گفت که این درخواست منطقی است چرا که قتل در استانبول اتفاق افتاده است. وی افزود که براساس مدارک به دست آمده، خاشقجی قربانی یک جنایت وحشیانه شده است.

اردوغان همچنین گفت نیروهای امنیتی ما اطلاعاتی دارند که این یک قتل برنامه ریزی شده بود. تنها متهم کردن یک تعداد نیروی اطلاعاتی از سوی عربستان سعودی برای جامعه جهانی راضی کننده نیست.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین افزود: «در روز حادثه آن ۱۵ نفر به دستور چه کسی به ترکیه آمدند و چرا ابتدا اجازه تفتیش کنسولگری داده نشد؟ چرا اظهارات متناقض ارائه شد؟ اگر کسی کشته شده، جسدش کجاست؟ اگر جسد وی به یک همدست ترک داده شده، این فرد کیست که مسئولان عربستان سعودی اعلام کردند. تا زمانی که به این سئوالات پاسخ داده نشود، این پرونده مختومه نخواهد شد. اطلاعات نشان می‌هد که این قتل از قبل برنامه‌ریزی شده است. وجدان انسانیت تنها پس از محاکمه عاملان این حادثه آرام خواهد شد.»

رجب طیب اردوغان پذیرش مسئولیت این قتل از سوی عربستان سعودی را گام مهمی ارزیابی کرد و گفت انتظار دارد عوامل این جنایت شناسایی و محاکمه شوند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین فرایند این عملیات را از ورود تیم های جداگانه به ترکیه مورد بررسی قرار داد و گفت هارددیسک دوربین‌های مداربسته کنسولگری قبل از ورود خاشقجی به این مکان، توسط گروهی که به استانبول آمده بودند، از دستگاه جدا شده بود.

اردوغان در سخنانش گفت که مقامات عربستان سعودی در تاریخ ۴ اکتبر قتل خاشقجی را رد کردند و سرکنسول این کشور با پذیرش خبرنگاران رویترز و نشان‌ دادن کمدهای این مکان به آنان اقدامی گستاخانه انجام داد.

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه بامداد امروز سه‌شنبه یکم آبان گفت که کشورش حاضر است در مورد پرونده روزنامه‌نگار سعودی با سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای مستقل بین‌المللی همکاری کند. وی پیش از سخنرانی اردوغان، همچنین گفت ترکیه هنوز هیچ گونه اطلاعاتی را در مورد پرونده خاشقجی در اختیار هیچ کشوری قرار نداده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به بیانیه قتل خاشقجی؛ از تمجید علمای عربستان تا انتقاد گوترش

ماجرای خاشقجی؛ وزیران دارایی هلند، فرانسه و بریتانیا سفر به ریاض را لغو کردند

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد