ترامپ برای ممانعت از ورود کاروان مهاجران به ارتش آماده‌باش داد

ترامپ برای ممانعت از ورود کاروان مهاجران به ارتش آماده‌باش داد
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من به مرزبانی و ارتش هشدار داده‌ام که این یک فوریت ملی است.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید به ارتش و مسئولان مرزبانی فدرال این کشور نسبت به نزدیک شدن کاروان مهاجران از آمریکای مرکزی هشدار داده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۳۰ مهر همچنین از تصمیم خود برای محدود کردن کمک‌های مالی به هندوراس، گواتمالا و السالوادور خبر داده و در صفحه توئیتر خود حرکت کاروان مهاجران به طرف ایالات متحده را یک «فوریت ملی» خواند.

آقای ترامپ در مورد جزئیات اقدام دولت خود در این زمینه توضیحی نداده است و کاخ سفید، اداره گمرک و حفاظت مرزی و نیز وزارت دفاع آمریکا هنوز اطلاعاتی در مورد این دستور و شیوه اجرای آن منتشر نکرده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشته است: «متاسفانه به نظر می‌رسد که پلیس و ارتش مکزیک قادر نیستند کاروانی را که به سوی مرزهای جنوبی ایالات متحده است، متوقف کنند.»

وی در ادامه می‌نویسد: «من به مرزبانی و ارتش هشدار داده‌ام که این یک فوریت ملی است.» و می‌افزاید: «گواتمالا، هندوراس و السالوادور وظیفه خود مبنی بر متوقف کردن این افراد که کشور خود را ترک گفته و دارند به طور غیرقانونی به آمریکا می‌آیند، انجام نداده‌اند. بنابراین ما هم حالا شروع می‌کنیم به قطع یا محدود کردن شدید کمک‌های بزرگ خارجی که دائم به دست آنها می‌رسد.»

هزاران از تن از افرادی که بیشترشان اهل هندوراس هستند، بعد از راهپیمایی از ماناگوآ، پایتخت گواتمالا آخر هفته گذشته به شهر تاپاچولا در مرز مکزیک رسیدند. آنها به رغم هشدار دولت مکزیک به طرف مرز آمریکا حرکت کردند تا تهدید ترامپ به بستن مرز این کشور با مکزیک را به چالش بکشند.

پلیس ضد شورش مکزیک در طول بزرگراهی در جنوب این کشور که مهاجران از آن می‌گذشتند حضور یافت اما مانع حرکت کاروان نشد.

ترامپ تهدید کرده که اگر حرکت مهاجران ادامه یابد، کمک‌های مالی منطقه‌ای را قطع کرده و احتمالا مرز خود با مکزیک به کمک ارتش خواهد بست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید ترامپ به بستن مرز‌های جنوبی؛ «پلیس مکزیک در مرز با گواتمالا مستقر شد»

آغاز دادگاه رسیدگی به پرونده «دروغگویی» دونالد ترامپ درباره ثروتش

تعطیلی دولت آمریکا در پی تصویب بودجه موقت در مجلس نمایندگان یک گام به تعویق افتاد