Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روحانی استعفای وزاری راه و شهرسازی و صنعت را پذیرفت

روحانی استعفای وزاری راه و شهرسازی و بازرگانی را پذیرفت
روحانی استعفای وزاری راه و شهرسازی و بازرگانی را پذیرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از اعلام اسامی وزاری جدید کابینه به مجلس تعدادی از منتقدان دولت نسبت به جابجایی مهره هایی که زیر تیغ انتقادها و در معرض استیضاح قرار داشتند، هشدار داده بودند.

آگهی

رئیس جمهوری ایران استعفای عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت را پذیرفت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سرانجام به پذیرش استعفای عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی رضایت داد و محمد اسلامی، استاندار فعلی مازندران را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

آقای آخوندی روز شنبه، ساعاتی پیش از پذیرفته شدن درخواست قطع همکاری اش با دولت دوازدهم با انتشار متن استعفای خود بر روی پیام رسان تلگرام تاکید کرد که طی سه سال گذشته سه بار درخواست ترک دولت را کرده و «به نظر نمی رسد در ارتباط با روش بازآفرینی شهری» مورد نظر رئیس جمهوری بتواند کار موثری انجام دهد.

وزیر مستعفی راه و شهرسازی در بخش دیگری از این نامه ضمن تاکید بر رویکرد خود مبنی بر «پایبندی به قانون، احترام به قانون مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی» نادیده گرفتن و نقض این سه شرط را که به گفته وی در شرایط فعلی شاهد آن هستیم از نظر اخلاقی «نادرست» و مغایر با دیدگاه خود توصیف کرده و از ادامه همکاری غذر خواسته است.

نکته جالب دیگر قابل توجه در این نامه تاریخ آن است که دهم شهریور ماه نگاشته شده و روز شنبه بیست و هشتم مهر ماه منتشر شده است.

عباس آخوندی در پنج سال گذشته سه بار توسط نمایندگان مجلس ایران استیضاح شده بود و هر بار موفق شده بود تا اعتماد دوباره آنها را جلب کند. او طی روزهای اخیر بار دیگر در آستانه استیضاح مجلس قرار داشت و با وجود انتشار شایعه استعفایش، آن را تکذیب کرده بود.

بیشتر بخوانید:

معمای استعفای سوم وزیر راه ایران؛ آخوندی، روحانی را به نقض قانون متهم کرد

شریعتمداری به وزارت کار می رود

حسن روحانی روز شنبه همچنین با صدور حکمی ضمن پذیرش استعفای محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی، را به عنوان سرپست این وزارتخانه منصوب کرد.

آقای رحمانی پیش از این به عنوان معاون وزیر در امور تولید در وزات صنعت، معدن و تجارت مشغول به فعالیت بود.

بدین ترتیب بر اساس گزارشی که در رسانه های ایران منعکس شده، رئیس جمهوری روز یکشنبه نام چهار وزیر جدید کابینه را به مجلس معرفی می کند:

  • رضا رحمانی سرپرست جدید وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برای تصدی پست وزارت.

  • محمد شریعتمداری، وزیر مستعفی صنعت، معدن و تجارت برای تصدی وزارت کار.

  • محمد اسلامی، سرپرست جدید وزارت راه و شهر سازی برای تصدی پست وزارت.

  • فرهاد دژپسند، دانشیار دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی برای تصدی پست وزارت اقتصاد.

بدین ترتیب از میان دو وزیر مستعفی یک نفر از وزارتخانه ای به وزاتخانه دیگر جابجا می شود و دیگری که اختلاف های پیشتر آشکار شده خود را علنی و رسانه ای کرده و خود به جمع منتقدان سیاست های حسن روحانی پیوسته، به کلی از مجموعه دولت خارج می شود.

عباس آخوندی و محمد شریعتمداری هر دو از جمله وزرای دولت بودند که عملکردشان با انتقاد های زیادی در مجلس روبرو بود. هر دو وزیر بارها با هشدار نمایندگان منتقد برای استیضاح مواجه شده بودند.

پیش از اعلام اسامی وزاری جدید کابینه به مجلس تعدادی از منتقدان دولت نسبت به جابجایی مهره هایی که زیر تیغ انتقادها و در معرض استیضاح قرار داشتند، هشدار داده بودند.

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دو وزیر قبلی کابینه روحانی پیشتر توسط نمایندگان مجلس یازدهم استیضاح شده بودند.

 به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استعفای ۱۸ نماینده استان اصفهان در اعتراض به حذف بودجه آب

مجلس ایران به ۴ وزیر پیشنهادی روحانی رای اعتماد داد

استیضاح وزیر کار رای آورد؛ علی ربیعی از کار برکنار شد