نامزد انتخابات افغانستان: کشته شدن ژنرال رازق یک بازی پیچیده بود

نامزد انتخابات افغانستان: کشته شدن ژنرال رازق یک بازی پیچیده بود
Copyright مریم مجد، یورونیوز
Copyright مریم مجد، یورونیوز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من هنوز در شوک حادثه قندهار و کشته شدن ژنرال رازق هستم. ولی فکر می‌کنم این یک بازی پیچیده بود ولی نمی‌توانیم آن حادثه را به برگزاری انتخابات در سراسر کشور ارتباط بدهیم.»

آگهی

گفت و گو: فریبا پژوه

عکس ها: مریم مجد

داوود ناجی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی و فرهنگی افغان نقش برجسته ای در راه اندازی تظاهرات اعتراضی علیه دولت در کابل داشت. او یکی از رهبران جنبش روشنایی در افغانستان است. ناجی مدتی را مسئول بخش آنلاین سرویس «بی بی سی فارسی» در افغانستان بود.

یورونیوز: مساله امنیت در افغانستان برای همه دنیا مهم است. با توجه به برگزاری انتخابات شرایط امنیتی در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

داوود ناجی: «با توجه به شرایط افغانستان این نگرانی جدی است. هم در میان نامزدهای انتخاباتی و هم در میان رای دهندگان نگرانی‌های جدی امنیتی وجود دارد. البته ما امیدواریم که نیروهای امنیتی بتوانند امنیت انتخابات را تامین کنند تا مردم که با چهار سال تاخیر این فرصت تاریخی را پیدا کردند که سرنوشت خود را تعیین کنند، این فرصت از آن‌ها گرفته نشود. ما تا کنون نشانه جدی که دولت مصمم باشد که امنیت کابل را بر عهده بگیرد ندیدیم و این نگرانی‌ها را بیشتر می کند. من به عنوان یک نامزد انتخاباتی و یک شهروند از دولت خواهش می‌کنم که به امنیت شهروندان در این روز تاریخی در افغانستان توجه جدی داشته باشد.»

یورونیوز: غرب کابل- منطقه هزاره نشین و شیعه نشین - در چند ماه گذشته هدف حمله های گسترده طالبان و یا داعش بوده است. وضعیت امنیتی را در در روز انتخابات در این منطقه چطور ارزیابی می‌کنید؟

داوود ناجی: «مردم شیعه که بیشتر در غرب کابل زندگی می‌کنند توانستند در مقابل تهدیدهای جدی امنیتی در دهه محرم مقاومت کنند و امنیت این منطقه را حفظ کنند. اینبار هم آن‌ها مصمم هستند که برای تامین امنیت با نیروهای امنیتی دولت همکاری داشته باشند. ولی این کافی نیست. غرب کابل همیشه از طرف طالبان و نیروهای تروریستی در معرض خطر جدی بوده است و به تدابیر ویژه ای نیاز دارد. اگرچه پلیس دستورهایی درباره تامین امنیت در غرب کابل داده و ایست بازرسی هایی در منطقه و خیابان‌های غرب کابل ایجاد شده است، اما با همه اینها نگرانی‌ها زیاد است و غرب کابل به توجه ویژه نیاز دارد. ما می‌خواهیم که امنیت غرب کابل توسط نیروهای امنیتی تامین شود.»

یورونیوز: حادثه تروریستی که دو روز گذشته در شهر قندهار اتفاق افتاد تاثیر منفی بر اذهان عمومی داشت. در این حمله یکی از مهم ترین فرماندهان ارتش افغانستان توسط طالبان کشته شد. این حادثه شوک بزرگی را به مردم وارد کرد و آن‌ها را نگران کرده است. مردم نگران تامین امنیت خود هستند.

داوود ناجی: «من هم هنوز در شوک حادثه قندهار و کشته شدن ژنرال رازق هستم. فکر می‌کنم این یک بازی پیچیده بود ولی نمی توانیم آن حادثه را به برگزاری انتخابات در سراسر کشور ارتباط بدهیم.»

یورونیوز: طالبان تا چه حد کنترل کشور را دارد. شنیده ها حاکی از این است که انتخابات به دلیل حضور طالبان و خطرات امنیتی در برخی شهرستان‌ها برگزار نمی‌شود. آمارهای غیر رسمی می‌گویند که طالبان بیش از ۴۰ درصد خاک افغانستان را در کنترل خود دارد. نظر شما چیست؟

داوود ناجی: «امنیت انتخابات تنها با فعالیت نیروهای نظامی برقرار نمی‌شود. با همه این مشکلات من به برگزاری آرام انتخابات خوشبین هستم. فکر می‌کنم با توافق سیاسی که ممکن است با پاکستان شده باشد؛ ممکن است روز انتخابات با یک توافق سیاسی به آرامی بگذرد. با توجه به حضور نیروهای بین‌المللی مانند ناتو و احتمال یک توافق سیاسی با پاکستان ممکن است انتخابات با امنیت برگزار شود. به هر حال روز انتخابات روز تردید و امید برای افغانستان است.»

مریم مجد، یورونیوز
داوود ناجی یکی از نامزدهای انتخابات افغانستانمریم مجد، یورونیوز

یورونیوز: علاوه بر نگرانی‌های امنیتی افغانستان با مشکلات شدید اقتصادی نیز دست به گریبان است. نمایندگان مجلس جدید افغانستان چه تاثیری می توانند بر مسایل اقتصادی کشور داشته باشند.

داوود ناجی: «با توجه به سیاست های اشتباه حکومت وحدت ملی وضعیت اقتصادی رو به وخامت [گذاشته] است. قیمت دلار در افغانستان افزایش یافته وهمچنین وضعیت بد اقتصادی در ایران تاثیر منفی بر اقتصاد افغانستان داشته است. بسیاری از کارگران ساده که در ایران کار می کردند به علت مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش پول در این کشور به افغانستان بازگشته اند.

بازار خرید و فروش زمین و سخت و ساز در افغانستان راکد شده و به دلیل مشکلات امنیتی ، اقتصاد از رونق افتاده است. به نظر می رسد حکومت وحدت ملی هم به دلیل مشکلات داخلی حکومتی و هم به دلیل مسایل امنیتی نتوانسته اند کابینه را تنظیم کنند و سیاست های دقیق اقتصادی را تدوین و اجرا کنند.

تلاش حکومت برای کنترل همه منافذ اقتصادی نیز خود یکی از مشکلات بزرگ کشور است. رییس جمهور افغانستان سعی می کند خود کنترل اقتصاد کشور را بر عهده بگیرد و این مساله دیگری برای اقتصاد ضعیف افغانستان است.»

یورونیوز: برگزاری انتخابات و تغییر نمایندگان مجلس چه تاثیری می تواند بر اقتصاد افغانستان بگذارد؟

داوود ناجی: «مجلس افغانستان حزبی نیست و احزاب وجود ندارند و نمایندگان مجلس به صورت فردی انتخاب می‌شوند، بنابراین نمی‌توانند تاثیر جدی داشته باشد. نمایندگان مجلس فعلی انگیزه لازم را برای کار نداشتند. این مجلس غیر قانونی بود چرا که سه سال بیش از مهلت قانونی خود فعالیت کرده است و دولت نتوانسته بود تا انتخابات جدیدی را برگزار کند.

در حال حاضر وزارت‌خانه‌های مهم کشور ماه‌هاست که با سرپرست اداره می‌شوند و رییس جمهور سعی می‌کند خود به تنهایی مسایل مهم کشور مانند اقتصاد را اداره و کنترل کند.»

آگهی
عکس از مریم مجد
داوود ناجی یکی از نامزدهای انتخابات افغانستانعکس از مریم مجد

یورونیوز: قرار است سال آینده انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار شود. با توجه به این مساله میزان محبوبیت رییس جمهور محمد اشرف غنی چقدر است؟

داوود ناجی: «میزان محبوبیت اشرف غنی به شدت کاهش یافته است. به نظر من حتی در مسائل امنیتی هم حکومت وحدت ملی مورد اتهامات جدی قرار دارد. ناآرامی‌های جنوب به شمال کشور کشیده شده است. دولت در این زمینه متهم به دخالت شد و نتوانست افکار عمومی را قانع کند که نقشی در این انتقال ناآرامی‌ها نداشته است.

باور و اطمینان عمومی به رییس جمهور کاهش زیادی داشته است و مساله مهمی که اشرف غنی به آن دامن می‌زند مساله تبعیض و نابرابری است. به اعتقاد من جنگ و ناامنی و تریاک و فساد معلول هستند. علت همه این معلول ها تبعیض است. اینکه کسانی در این مملکت به برابری قومی، مذهبی، مذهبی هیچ باور و اعتقادی ندارند. ساختار سیاسی افغانستان به گونه‌ای از بالا طراحی شده که مشارکت پذیر نیست. مشارکت سیاسی گروه‌ها و اقوام مختلف در ادراه کشور به هیچ عنوان پذیرفته نشده است و بسیاری از قوانین تبعیض آمیز است. در تقسیم بندی بودجه‌های هر ولایت هم تبعیض وجود دارد. بورسیه‌های کنکور و ورود به آموزشگاه‌های نظامی سهمیه بندی شده و این سهمیه بندی بر اساس قومیت است و نه صلاحیت. همه این‌ها مسایل مهمی است که محبوبیت رییس جمهوری افغانستان را به شدت کاهش داده است.»

یورونیوز: حضور نیروهای خارجی در افغانستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

داوود ناجی: «نیروهای امنیتی خارجی در تامین امنیت انتخابات هیچ نقشی ندارند. در مبارزه با تروریسم هم حضور و نقش نیروهای خارجی نزدیک به صفر است. نیروهای نظامی خارجی تنها نقش مشاوره و آموزش نظامی را در افغانستان بر عهده دارند. همچنین تامین بودجه ارتش افغانستان بر عهده نیروهای خارجی است و همچنین نقش مشورتی دارند.

آگهی

نیروهای بین المللی در افغانستان اگر به صورت فوری و جدی استراتژی خود را تغییر ندهند، جنگ در افغانستان را باخته اند. با توجه به روند نامعلوم گفت و گوهای صلح، این وضعیت همچنان ادامه خواهد داشت.»

بیشتر بخوانید:

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس هیات اجرایی افغانستان در پاسخ به یورونیوز: همکاری مردم در تامین امنیت مهم است

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

چرا سربازان اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان گلوله‌های خود را می‌جوشاندند؟