کاهش صادرات آلمان به ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاهش صادرات آلمان به ایران

صادرات آلمان به ایران با وجود تمهیدات فراوان این کشور برای دور زدن تحریم های آمریکا ۴ درصد کاهش یافته است. «اتحادیه بانک های آلمان» نشان می دهد رقم صادرات آلمان به ایران در هشت ماهه اول سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱.۸ میلیارد یورو بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش روبرو شده است.

در ماه‌های اخیر نزدیک به دو سوم شرکت‌های آلمانی به فعالیت خود در ایران خاتمه داده‌اند. باقی شرکت‌های آلمانی که هنوز در ایران حضور دارند نیز چشم‌انداز روشنی برای ادامه کار در ایران نمی‌بینند. ترس و واهمه این شرکت ها تحریم های آمریکا است. حتی اگر بسیاری از این شرکت ها در بازار آمریکا فعالیت نداشته باشند اما تحریم ها می توانند رابطه تجاری این شرکت ها با دیگر متحدان آمریکا را نیز به خطر بیندازد.

بیشتربخوانید:

آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه چند بانک و شرکت ایرانی به اجرا گذاشت

به نظر می رسد تمهیدات اتحادیه اروپا برای ایجاد یک کانال ویژه‌ی پرداخت مالی برای آسان‌تر کردن تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا کمی دیرتر از آنچه که باید در تجارت با ایران بکار گرفته شده باشد و دلیل اصلی کاهش سرمایه گذاری و خروج شرکت های اروپایی از ایران را این موضوع است.

بانک بازرگانی ایران و اروپا میزان تجارت و معامله مالی خود را ظرف دو سال پس از کسب توافق هسته‌ ای نزدیک به ۷ برابر افزایش داد. تا جایی که مجموع داد و ستدهای مالی این بانک با ایران در سال گذشته میلادی بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو برآورد شده است.