Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ظریف: ساز و کار ویژه اروپا کارآمد نباشد از برجام خارج می‌شویم

جواد ظریف وزیرخارجه ایران
جواد ظریف وزیرخارجه ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که در آمریکا به سر می‌برد در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته است در صورت ناکارآمد بودن سازوکار ویژه اروپا برای حفظ برجام، ایران از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.

آگهی

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که در آمریکا به سر می‌برد در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته است در صورت ناکارآمد بودن سازوکار ویژه اروپا برای حفظ برجام، ایران از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.

اظهارات وزیر خارجه ایران قریب یک هفته پس از آن صورت می‌پذیرد که اتحادیه اروپا اعلام کرد کشورهای عضوش می‌توانند از سیستمی بانکی استفاده کنند که به کمپانی‌های نفتی ایران و شرکت‌های خصوصی اجازه می‌دهد تجارت‌شان را با ایران ادامه دهند.

به گزارش نشریه واشنگتن‌پست، در جلسه مطبوعاتی که روز شنبه در محل نمایندگی ایران در سازمان ملل و با حضور خبرنگاران برگزار شد، آقای ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بیرون رفتن ایران از برجام در را به روی حمله نظامی آمریکا باز خواهد کرد یا نه گفت: «فکر می‌کنم اگر آمریکا باور داشت که می‌تواند در چنین حمله‌ای به ایران موفق شود، این کار را انجام می‌داد.»

جواد ظریف همچنین اظهار کرد که ایران با استفاده از واحد‌های پولی دیگر به جز دلار تحریم‌های آمریکا بر فروش نفت را دور خواهد زد. او گفت: «سازوکار پیش‌بینی شده توسط اتحادیه پرهیز استفاده از دلار خواهد بود. شما می‌توانید از واحد پول خودتان استفاده کنید، اجناس را به پول خودتان بفروشید و اجناس دیگر کشورها را به پول خودشان بخرید.»

بیشتر بخوانید:

U.S. Department of State
جان کری و جواد ظریفU.S. Department of State

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: «ما در منطقه خودمان هستیم و به هیچ کشوری حمله نکرده‌ایم. بدون این‌که از ما درخواست شود، سربازان خود را به هیچ کجا نفرستادیم. ما از اندازه کشورمان، جغرافیای مان و منابع مان راضی هستیم و به خاک، منابع یا مردم هیچ کجای دیگر چشم ندوخته‌ایم. »

مقامات ایالات متحده می‌گویند نیروهای نظامی ایران باید از سوریه، عراق و دیگر نواحی محل مناقشه در خاورمیانه خارج شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درباره ملاقات‌ها با جان کری

جواد ظریف همچنین درباره ملاقات‌ها با جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، گفت: « نمی‌دانستم که شما هنوز پاپی آدم‌هایی می‌شوید که خلاف نظر غالب فکر می‌کنند. آن‌چه او انجام داده تشویق ما به ماندن در برجام بوده است.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه فعلی این کشور، پیشتر جان کری را به کارشکنی و تلاش برای دور زدن سیاست خارجه رسمی ایالات متحده متهم کرده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیت خود درباره دیدارهای جان کری و محمد جواد ظریف نوشته بود: «جان کری دیدارهایی غیر قانونی با رژیم به شدت متخاصم ایران داشته است که تنها می‌تواند به تضعیف تلاش بزرگ ما و به زیان مردم آمریکا تمام شود. او به آن‌ها گفته که صبر کنند تا دوره دولت ترامپ تمام شود! آیا [برای انجام این ملاقات] نام او در چهارچوب قانون ثبت ارتباط با عوامل خارجی ثبت شده بود؟ بد است!»

توییت دونالد ترامپ درباره جان کری

قانون موسوم به «لوگان» در آمریکا، شهروندان این کشور را از ارتباط با دولت‌های خارجی منع می‌کند.

جان کری در توییتی در پاسخ از ترامپ خواسته بود که نگران این دیدار نباشد و برای آگاهی از برجام کتاب تازه منتشره او را بخواند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلمات‌های اروپایی: مکانیسم اقتصادی ایران و اروپا پیش از ۱۳ آبان بکار می‌افتد

کاهش صادرات آلمان به ایران

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم