Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس سابق سیا: ناپدید شدن خاشقجی نمی‌توانسته بدون مجوز بن‌سلمان صورت گرفته باشد

جان برنان رئیس سابق سیا
جان برنان رئیس سابق سیا Copyright MSNBC
Copyright MSNBC
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا، می‌گوید عملیات «منجر به مرگ» احتمالی جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی نمی‌توانسته است بدون اطلاع و مجوز مشخص بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی صورت گرفته باشد.

آگهی

جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا، می‌گوید عملیات منجر به «مرگ» احتمالی جمال خاشقجی نمی‌توانسته است بدون اطلاع و مجوز مشخص بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی صورت گرفته باشد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقیم آمریکا و مقاله‌نویس نشریه واشنگتن‌پست، که مطالبی در نقد سیاست‌های عربستان سعودی می‌نوشت روز ۲ اکتبر پس از ورود به ساختمان کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ترکیه معتقد است او به قتل رسیده و جسدش از محل خارج شده است. مقامات عربستان چنین امری را تکذیب کرده‌اند.

آقای برنان که در شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی حضور یافته بود در پاسخ به سوالی درباره نقش نهادهای اطلاعاتی در «مرگ» احتمالی جمال خاشقجی گفت: « من نمی‌توانم احتمال این‌که او [محمد بن‌سلمان] از این عملیات آگاه بوده یا مجوزش را صادر کرده نادیده بگیرم. این که این عملیات بد پیش رفته یا این که آن‌ها نمی‌خواستند او را بکشند چیزی است که من نمی‌دانم. اما برای چنین اتفاقی در چنین ابعادی [یعنی] رفتن به دنبال یک فرد مقیم آمریکا و روزنامه‌نگاری که برای واشنگتن پست کار می‌کند، در پوشش ماموریت دیپلماتیک در یک کشور خارجی امر خطیری است. بسیار خطیر. من فکر نمی‌کنم هیچ‌کدام از سران سرویس‌های امنیتی یا سرویس‌های اطلاعاتی بتوانند چنین کاری را بدون مجوز و هدایت مشخص محمد بن‌سلمان انجام داده باشند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز ۱۶ اکتبر با بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره سرنوشت خاشقجی گفتگو کرده است.رویترز

آقای برنان گفت که صرف‌نظر از موضع ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در وهله اول این وظیفه کمیته اطلاعاتی کنگره است که حقیقت را به کاخ سفید گزارش دهد.

رئیس پیشین‌ سیا که هدایت این سازمان را در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ بر عهده داشته، گفت که در تاریخ روابط پایه‌ای عربستان و آمریکا که قدمت آن به ۸۵ سال می‌رسد همیشه پادشاه سلمان را فرد «بسیار منصف و با قوه قضاوت صحیح» می‌داند.

با این حال او اضافه کرد با توجه به شرایط خاندان پادشاهی و اینکه شماری از شاهزادگان اعدام و یا زندانی شده‌اند، معلوم نیست چه کسی می‌تواند صدای مستقلی درون این خاندان باشد که «به پادشاه سلمان بگوید پسر مورد علاقه شما محمد بن سلمان رابطه با آمریکا را با چنین عمل کثیف، جنایتکارانه و بسیار بی‌رحمانه‌ای در معرض خطر قرار داده است.»

اظهارات جان برنان آخرین دست از واکنش‌ها نسبت به سرنوشت روزنامه‌نگار سعودی است که از روزهای آغازین ماه اکتبر بدین سو روابط ریاض و غرب را تحت تاثیر قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلویزیون دولتی عربستان: خاشقجی در جریان یک دعوا در داخل کنسولگری عربستان کشته شده است

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد

پیش‌بینی درآمد دستکم ۱۰ میلیارد دلاری برای عربستانی‌های مکه با آغاز مناسک حج