Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مقامات سپاه: برد موشک های بالستیک دریایی ایران به ۷۰۰ کیلومتر رسید

مقامات سپاه: برد موشک های بالستیک دریایی ایران به ۷۰۰ کیلومتر رسید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیرعلی حاجی زاده می گوید علی خامنه ای، رهبر ایران «در سال ۱۳۸۶ به فرمانده وقت نیرو فرموده بودند؛ "من نمی‌دانم با موشک بالستیک زمین به زمین می‌شود کشتی را زد یا نه؟ و اگر بتوانید این کار را بکنید، ‌کار بزرگی است."»

آگهی

ایران می گوید برد موشک های بالستیک دریایی سپاه پاسداران به ۷۰۰ کیلومتر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز سه شنبه در ششمین نشست مسئولان سیاسی رده های نیروهای مسلح مستقر در استانهای تهران والبرز این خبر را اعلام کرد و در تشریح چگونگی ساخت این موشک گفت: «رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۶ به فرمانده وقت نیرو فرموده بودند؛ "من نمی‌دانم با موشک بالستیک زمین به زمین می‌شود کشتی را زد یا نه؟ و اگر بتوانید این کار را بکنید، ‌کار بزرگی است." ما برای تبعیت از ایشان، بچه‌ها را فعال کردیم و امروز موفق شده‌ایم موشک ساحل به دریای بالستیک و نه کروز را که خود یک فناوری پیچیده دارد، تولید کنیم و از فاصله ۷۰۰ کیلومتری ناو و کشتی را مورد هدف قرار دهیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این ادعا در حالی از سوی ایران مطرح می شود که برنامه موشکی این کشور محور اصلی تنش های موجود میان ایران و آمریکا است که سرانجام منجر به خروج واشنگتن از برجام شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در چندین نوبت نارضایتی خود را از برجام به این دلیل که برنامه موشکی ایران را در بر نگرفته است اعلام کرده بود.

انتشار این خبر می تواند چند هفته مانده به دور دوم تحریم ها که صادرات نفتی ایران را هدف گرفته بار دیگر تنش ها میان دو طرف را افزایش دهد.

این سردار سپاه همچنین در سخنان خود گفته است: «امروز موشک‌های تولیدی ما از ۲۰۰ کیلومتر تا ۲۰۰۰ کیلومتر همه نقطه‌زن هستند و موشک‌های تولیدی گذشته هم همه در حال تبدیل شدن به نقطه‌زن هستند.»

امیر علی حاجی زاده با اشاره به اینکه خواسته علی خامنه ای، رهبر ایران دقت در موشک ها و کاهش خطای اصابت آنها بود تاکید کرد که سپاه اکنون به کمترین ضریب خطای ممکن در ساخت موشک هایش رسیده است. وی در این رابطه افزود: «دنیا شاهد است که جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشکی در منطقه اول و در دنیا هفتم یا هشتم است و کره‌‌ای‌ها (کره شمالی) از ما عقب‌تر هستند. ما در بحث پهپادها در تراز ۱۵ کشور اول جهان قرار داریم و از روسیه و چین جلوتریم. در حوزه پدافند هوایی توانمندی خوبی داریم و تجهیزاتی داریم که از روسیه، فرانسه، چین و انگلیس جلوتر است.»

سردار حاجی زاده همچنین درباره عملیات شلیک موشک به مقر حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) و حزب دموکرات کردستان (حدک) در اقلیم کردستان در ماه سپتامبر سال جاری گفت: «در زمان اجرای عملیات یک فروند هواپیمای بدون سرنشین از اهواز و یک فروند از کاشان بلند شد و ساعت یک صبح در منطقه پیرانشهر بود و آنها را فرستادیم در اربیل عراق بالای سر هدف در عمق ۷۰ کیلومتری، ما با پهپادها، ‌تردد آنها را زیر نظر داشتیم،‌ هنوز دو سه نفر به جلسه نرسیده بودند و در زمان مقتضی، با چند فروند موشک زمین به زمین اجرای آتش کردیم و همه آنهایی که آنجا بودند من‌جمله رابط کشور عربستان،‌ همه از بین رفتند، یا به نحوی زخمی شدند که دیگر سالم نیستند و ساعت سه بعدازظهر هواپیماها به کرمانشاه برگشتند.»

وی همچنین گفته است که در دو سال آخر جنگ سوریه سپاه از موشک هایی با برد ۲۳ کیلومتر و همچنین پهپادهای بمب افکن استفاده کرده و ۷۰۰ عملیات رزمی علیه داعش در این کشور انجام داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران از موشک دزفول و کارخانه زیرزمینی تولید موشک‌‌های بالستیک رونمایی کرد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟