بیم‌ و امیدها بر سر برکسیت در آستانه نشست سران اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار نماینده بریتانیا در امور برکسیت و رئیس شورای اروپا
دیدار نماینده بریتانیا در امور برکسیت و رئیس شورای اروپا   -  Copyright  رویترز

در حالی‌که نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل روز چهارشنبه ۱۷ اکتبر آغاز می‌شود، مقامات اتحادیه اروپا و بریتانیا با احتیاط در مورد امکان حصول توافق بر سر برکسیت گمانه‌زنی کرده‌اند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در پاسخ به سوالی درباره احتمال حصول توافق تا پایان سال جاری میلادی گفت: «من به خرد جمعی ایمان دارم. معتقدم که ما می‌توانیم پیشرفت کنیم.»

همزمان او با اشاره به امکان بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اضافه کرد که فرانسه برای «تمام سناریو‌ها حاضر و آماده است».

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این سخنان امانوئل مکرون در واکنش به اظهارات دیروز نخست وزیر بریتانیا ایراد شد. ترزا می طی سخنرانی خود در مجلس عوام بریتانیا ضمن ابراز امیدواری به حصول توافق، با پافشاری بر مواضع پیشین بریتانیا از اتحادیه اروپا خواسته بود اجازه دهد مذاکرات برکسیت به بهانه مرز ایرلند به بن بست نرسند.

بیشتر بخوانید:

دونالد توسک، رئیس شوریا اروپا، در حساب توییتر شخصی خود درباره برکسیت نوشته است: «همیشه تا وقتی که انجام نشده فکر می‌کنیم که غیرممکن است. بیایید تسلیم نشویم»

میشائیل راث، وزیر امور اروپای آلمان، در بدو ورود به بروکسل به خبرنگاران گفت برلین متوجه است که خانم می برای به دست آوردن رای اکثریت پارلمان با مشکلاتی مواجه است اما اروپا برای رفتن به سمت موضع بریتانیا توان محدودی برای مانور دارد و خانم می باید این پیام را بگیرد که «مسئولیت پذیر باشد».

یک مقام اتحادیه اروپا نیز که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: «نه تنها سخنرانی خانم می بلکه پاسخ‌هایی که به شماری از سوالات در پارلمان داده شد نشان می‌دهد که رسیدن به یک توافق حتی دشوارتر از آن است که کسی می‌توانست تصور کند.»

رویترز
در جریان سخنرانی ترزا می در مجلس عوام بریتانیا شماری از مخالفان برکسیت در مقابل این مکان تجمع کردندرویترز

از آن سو دونالد توسک، رئیس شورای اروپا گفت: «در شرایط فعلی وضعیت پیچیده‌تر شده به نحوی که بعضی حتی تصورش را هم نمی‌کردند. با این حال ما باید خوشبین و مصمم باقی بمانیم به این خاطر که اراده خوبی برای ادامه مذاکرات از سوی دو طرف موجود است.»

بریتانیا تنها شش ماه فرصت ماندن در اتحادیه اروپا را دارد و ماه مارس سال ۲۰۱۹ این کشور برای همیشه از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد. مگر این‌که تا آن زمان دولت محافظه‌کار بریتانیا استعفا دهد و یا اینکه تصمیم بر همه‌پرسی جدید بر سر برکسیت گرفته شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید