Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نتیجۀ انتخابات منطقه‌ای باواریا؛ ضربه‌ای سخت برای متحدان آنگلا مرکل

Leaders of the German Green party-Die Gruenen
Leaders of the German Green party-Die Gruenen Copyright  REUTERS/Andreas Gebert TPX IMAGES OF THE DAY
Copyright  REUTERS/Andreas Gebert TPX IMAGES OF THE DAY
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن (CSU) تنها ۳۷.۳ درصد از آراء را از آن خود کرد و به این ترتیب برای دومین بار از سال ۱۹۶۲ میلادی به اینسو اکثریت مطلق را از دست داد.

آگهی

متحدان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در ایالت باواریا در جنوب این کشور، در انتخابات روز یکشنبه بدترین نتیجه از سال ۱۹۵۰ میلادی به اینسو را به دست آوردند.

بسیاری از رای‌هایی که امید می‌رفت در این روز به نفع آنها درون صندوق‌ها انداخته شود، در اختیار راستهای افراطی و حزب سبز قرار گرفت. این نتیجه، تنش سیاسی در دولت کنونی آلمان را بیش از گذشته افزایش می‌دهد.

بنا بر اعلام نتایج اولیۀ شمارش آراء، اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن (CSU) تنها ۳۷.۳ درصد از آراء را از آن خود کرده و به این ترتیب برای دومین بار از سال ۱۹۶۲ میلادی به اینسو اکثریت مطلق را از دست داده است.

سبزهای آلمان که از سیاستهای مهاجرتی حمایت می‌کنند در جایگاه دوم قرار گرفتند؛ آنها توانستند ۱۷.۸ درصد از آراء را از آن خود کنند. حزب سوسیال-دموکرات آلمان (SPD) نیز ۹.۵ درصد از آراء را به دست آورد.

اما راستهای افراطی «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) با کسب ۱۰.۷ درصد از مجموع رای‌ها توانستند برای اولین بار وارد پارلمان محلی شوند. به این ترتیب اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن که همواره به تنهایی قدرت را در اختیار داشت، در آینده چاره‌ای جز تشکیل ائتلاف ندارد.

نتیجه‌ای قابل انتظار

پیش از برگزاری این انتخابات نظرسنجی‌ها دربارۀ ریزش آراء احزاب سنتی هشدار داده و پیش‌بینی کرده بودند که به این ترتیب دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل با ضربه سختی مواجه خواهد شد.

تحلیل‌ها دربارۀ ریزش آراء احزاب سنتی در حالی منتشر می‌شد که اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن (CSU)، خواهر خوانده اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان (CDU) بزرگ‌ترین حزب محافظه‌کار این کشور به ریاست آنگلا مرکل از هفت دهه پیش تا کنون استیلای سیاسی خود را بر این منطقۀ ثروتمند در جنوب آلمان حفظ کرده بود. 

این حزب از سال ۱۹۴۹ میلادی تاکنون به استثناء یک دورۀ سه ساله در دهه پنجاه میلادی، همواره هدایت امور اجرایی در این منطقه را در دست داشت.

بیشتر بخوانیدتاثیر انتخابات بایرن بر صحنه سیاسی آلمان چه خواهد بود؟

همانطور که تحلیل‌ها پیش از برگزاری انتخابات نشان داده بودند، اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن در انتخابات روز یکشنبه شمار قابل توجهی از آراء خود را به «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) که حزبی مهاجرستیز و دارای گرایش راست افراطی است و همچنین به احزاب سبز چپگرا واگذار کرد. با این وجود این حزب همچنان در این ایالت حزب اول است.

رابرت برانکمپر، نماینده فعلی پارلمان و عضو اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن پیش از انتخابات در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان ابراز خوشبینی کرده بود که این حزب محافظه‌کار حتی اگر حمایت برخی از هواداران خود را به نفع «گرایش پوپولیستی خلاف جریان حاکم» از دست بدهد از آراء لازم برای ادامه پیشتازی برخوردار شود.

او یادآور شد: «باواریا ایالتی امن و ثروتمند است که پایین‌ترین نرخ بیکاری را در آلمان دارد. ما در شرایط عادی باید شصت درصد آراء را بدست بیاوریم اما باید پذیرفت که یک گرایش خلاف جریان اصلی در اروپا در حال شکل گیری است. ایتالیا، فرانسه، هلند و دیگر مناطق دنیا نیز پیشتر دستخوش این جریان شده‌اند و ما با احتساب این مسئله امیدواریم حداقل چهل درصد آراء را از آن خود کنیم. این میزان رای برای ما عالی خواهد بود.»

باواریا از جمله ایالت‌هایی است که بیشترین تاثیر را از بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ پذیرفته است. هزاران پناهجو در اوج بحران مهاجرت در اروپا، روزانه با ورود به این ایالت خواستار پناهندگی و اسکان در این منطقه می‌شدند. این مسئله سرآغاز شکل گیری موج انتقادها به آنگلا مرکل و متحدانش در اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن بود.

بیشتر بخوانیداحزاب ائتلافی آلمان در آستانه توافق بر سر لایحه جدید مهاجرت

آخرین نظرسنجی انجام شده پیش از انتخابات روز یکشنبه در ایالت باواریا نیز نشان داده بود که احزاب اصلی شکل دهندۀ ائتلاف دولتی تحت ریاست آنگلا مرکل، با انتقادهای زیادی از سوی ساکنین مواجه شده و با احتمال ریزش آراء زیادی روبرو هستند. 

این نظرسنجی برای اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن (CSU) و خواهر خوانده‌اش اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان (CDU) بیست و شش، برای حزب سوسیال دمکرات دیگر شاخۀ اصلی ائتلاف دولتی پانزده درصد آراء و برای حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) و سبزها به ترتیب ۱۶ و ۱۷ درصد آراء را را پیش‌بینی کرده بود.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی بی‌سابقه «مهاجران پیشین» در انتخابات شهرداری‌های بلژیک

نقش سوری‌ها در میانگین سنی بزرگترین اقتصاد اروپا؛ دریافت تابعیت آلمان رکورد زد

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟