Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افغانستان؛ فرستاده آمریکا با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرد

رسانه ای شدن دیدار فرستاده آمریکا با نمایندگان طالبان در قطر
رسانه ای شدن دیدار فرستاده آمریکا با نمایندگان طالبان در قطر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این برای دومین بار طی چهار ماه گذشته است که مسئولان آمریکایی به طور مستقیم با نمایندگان گروه طالبان رو در رو می شوند.

آگهی

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان روز جمعه در قطر با نمایندگان گروه طالبان دیدار و گفتگو کرده است.

وال استریت ژورنال با اعلام این خبر تصریح کرده است که این ماموریت در راستای تلاش دولت ترامپ برای پایان دادن به جنگ هفده ساله در افغانستان صورت گرفته است.

نشریه آمریکایی با استناد به سخنان یک فرد نزدیک به نشست یاد شده اعلام کرد این برای دومین بار طی چهار ماه گذشته است که مسئولان آمریکایی به طور مستقیم با نمایندگان گروه طالبان رو در رو می شوند.

بر اساس این گزارش محتوای دقیق گفتگوهای دوطرف هنوز به طور مشخص رسانه ای نشده است.

آقای خلیل زاد که در حال حاضر نخستین سفر خود را به عنوان فرستاده ویژه انجام داده، تلاش دارد به هر نحو ممکن طالبان را به پای میز مذاکره با دولت مرکزی درافعانستان بکشد.

زلمی خلیل زاد در این ماموریت رسمی یازه روزه پس از سفر به افغانستان راهی پاکستان، امارات متحده عربی و قطر شد و قرار است در آخرین مرحله از سفر خود وارد عربستان سعودی شود.

دیدار فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با مسئولان گروه طالبان در دوحه در حالی رسانه ای شده است که وزارت امور خارجه آمریکا حاضر به اظهار نظر در باره آن نشده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است: «ما نمی توانیم برپایی نشست های ویژه و محتوای گفتگوهای دیپلماتیک را تایید کنیم.»

وی در عین حال تصریح کرد: «آقای خلیل زاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا در جریان سفر خود برای دستیابی به راه حل صلح آمیز مناشقه داخلی در افغانستان دیدارهای متعددی را با طیف وسیعی از طرف ها انجام داده است.»

ائتلافی نظامی به رهبری آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر نیروهای القاعده به خاک آمریکا در سال ۲۰۰۱ بواسطه مداخله نظامی طالبان را از قدرت برکنار کرد.

مقامات طالبان که شبه نظامیان تحت رهبری آنها اینک با دولت مرکزی در افغانستان می جنگند خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور و روی کار آمدن دولتی همخوان با دیدگاه مذهبی آنهاست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهروندان افغانستان زیر سایه تهدیدهای امنیتی پای صندوق‌های رای می‌روند

اعتراف رهبر طالبان به اختلافات درونی: خواستید با اتحاد عزلم کنید اما دچار تفرقه نشوید

ساندرا کالیگارو: تمام حرفه عکاسی و خبرنگاری خود را مدیون افغانستان هستم