آنگلا مرکل در بیت‌المقدس: ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد

Angela Merkel stands next to Israeli President Reuven Rivlin
Angela Merkel stands next to Israeli President Reuven Rivlin Copyright REUTERS/Amir Cohen
Copyright REUTERS/Amir Cohen
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکل: گفت: پرسش این است که آیا برجام راه مناسبی برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای است یا اینکه این توافق، توافقی ضعیف محسوب می‌شود.

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عصر چهارشنبه برای سفری دو روزه وارد اسرائیل شد. سفر او به این کشور بخشی از برنامۀ دیدار سالانۀ اعضای دو دولت محسوب می‌شود.

او چهارشنبه شب اولین شام سفر را به همراه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و همسرش صرف کرد و بامداد پنج‌شنبه ابتدا از یادبود ملی هولوکاست در بیت‌المقدس مشهور به ید وشم (Yad Vashem) دیدار کرد و سپس به جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه حیفا رفت.

صدراعظم آلمان در مقابل یادبود هولوکاست ضمن ادای احترام به قربانیان این حادثه بر «مسئولیت همیشگی» کشورش برای مقابله با پدیده‌هایی همچون یهودستیزی و بیگانه‌هراسی تاکید کرد.

Debbie Hill/REUTERS
بازدید از یادبود ملی ید وشمDebbie Hill/REUTERS

خانم مرکل در جریان دیدار از دانشگاه حیفا و پس از دریافت عنوان دکترای افتخاری از سوی مسئولان این دانشگاه، در جلسۀ پرسش و پاسخ دانشجویان شرکت کرد.

او در جمع دانشجویان اعلام کرد که از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد و افزود آلمان و اسرائیل «دیدگاه مشترکی در این موضوع دارند که هر کاری باید انجام شود تا از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود».

وی با این وجود بر خلاف مقامات اسرائیلی، بر حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکید کرد و گفت: «در حال حاضر پرسش این است که آیا برجام راه مناسبی برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای است یا اینکه این توافق، توافقی ضعیف محسوب می‌شود».

خانم مرکل اعلام کرد که قصد دارد عصر پنج‌شنبه با بنیامین نتانیاهو دربارۀ برجام گفتگو کند.

REUTERS/Ronen Zvulun
اعطای دکترای افتخاری فلسفه دانشگاه حیفا به خانم مرکلREUTERS/Ronen Zvulun

او همچنین با اشاره به حضور نیروهای وابسته به ایران در بلندی‌های جولان و نزدیکی مرز اسرائیل، از تلاش‌های روسیه برای تخلیۀ این منطقه از نیروهای ایرانی تقدیر کرد.

صدراعظم آلمان دربارۀ مناقشۀ اعراب و اسرائیل نیز گفت که هیچ جایگزین منطقی غیر از راه حل «دو دولت» وجود ندارد. او همچنین بار دیگر از شهرک سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی ابراز نگرانی کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به سخنرانی نتانیاهو؛ از «نمایش مضحک» تا «ادعای گمراه کننده»

بنیامین نتانیاهو: ما هم با برجام مخالف بودیم و هم با «توافق کوچک» مطرح شده اخیر با ایران مخالفیم

گزارش هاآرتص: پیشرفت‌های عمده‌ای در جریان تماس‌های ایران و آمریکا حاصل شده است