Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز: پیغام داده اند ساکت باشم

فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز: پیغام داده اند ساکت باشم
Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فائزه هاشمی که به تازگی از دانشگاه آزاد اسلامی اخراج شده است به یورونیوز گفت که اخراج، ممنوع الخروجی و احضارهای پی در پی، تنها برای ساکت کردن او است و پیغام های متعددی به او رسیده است که اگر ساکت باشد کاری به او نخواهند داشت.

آگهی

فائزه هاشمی، فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس ایران در مصاحبه با یورونیوز گفت که راه برون رفت از وضعیت فعلی اقتصادی و سیاسی کشور، بازنگری در سیاست های کلان آن است. وی افزود که نداشتن رابطه با آمریکا هیچ منطقی ندارد و با سیاست های سالهای اول انقلاب، نمی توان کشور را اداره کرد.

او که به تازگی از دانشگاه آزاد اسلامی اخراج شده است به یورونیوز گفت که اخراج، ممنوع الخروجی و احضارهای پی در پی، تنها برای ساکت کردن او است و پیغام های متعددی به او رسیده است که اگر ساکت باشد کاری به او نخواهند داشت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

فائزه هاشمی، نماینده مجلس پنجم، مدیرمسول روزنامه توقیف شده زن و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی از چهره های بانفوذ سابق در جمهوری اسلامی است. او علت وضعیت فعلی اقتصادی و سیاسی ایران را در سیاست های کلان حکومت به خصوص سیاست های خارجی می داند و در مصاحبه با یورونیوز گفت: «بی عملی دولت بی تقصیر نیست ولی مساله اصلی سیاست خارجی ما است که این فشارها را ایجاد کرده است. همین روزها بحث تصویب و عدم تصویب لوایح اف ای تی اف است که با پیوستن به آن شریان بانکی ما باز می شود و دلارهای حاصل از فروش نفت به کشور برمی گردد. بحث رابطه با آمریکا و سیاست های منطقه ای ما هم تاثیر گذاشته و فشارهای بین المللی را روی ما به خصوص از سوی آمریکا زیاد کرده است. نپیوستن به اف ای تی اف هم بانک ها را به روی ما بسته و همه دست به دست هم داده است تا چنین وضعیتی را شاهد باشیم. در مسائل دولت تقصری ندارد چون اختیاری ندارد و سیاست های کلان نظام، تاثیرگذار و علت است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه (اردیبهشت) خروج کشورش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی را اعلام کرد و از بازگشت دور جدیدی از تحریم‌ها علیه تهران خبر داد. مرحله اول این تحریم ها ماه اوت (۱۵ مرداد) در دستور کار قرار گرفت و قرار است دور دوم آن از روز ۱۳ آبان اجرا شود. پس از خروج آمریکا از برجام و اعلام تحریم های جدید علیه ایران، وضعیت اقتصادی این کشور، بحرانی شد و قیمت دلار به پول ایران تا بیش از ۷ برابر رکورد شکست. هرچند که طی دو روز گذشته این روند صعودی متوقف و در پی صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی برای تامین مصارف ارز خدماتی و ادامه رونق بورس تهران، قیمت دلار و سکه در بازار آزاد ایران سیر نزولی به خود گرفته است.

بیشتر بخوانید:

فائزه هاشمی به عملکرد دولت حسن روحانی اشاره کرد و به یورونیوز گفت: «یک سری مشکلات در داخل از نوع تصمیم گیری ها، مشکلات گمرکی و بخشنامه های غیابی و متعدد و هر روزه تصمیم گرفتن متوجه دولت است. البته دولت هم اگر بهتر عمل می کرد این طور نبود که الان مشکلی نمی بود یا مساله حل می شد اما به هرحال کمتر می شد چون بخشی از مساله روانی است و دیدیم که صحبت های آقای ترامپ و آقای روحانی در سازمان ملل، چقدر دلار را بالا و پایین کرد. در واقع بخش مهم مشکلات کشور سیاسی است نه اقتصادی نیست که به طور مشخص به مسائل سیاست خارجی و فشارهای خارجی برمی گردد. بخشی هم اقتصادی است که به عملکرد دولت مربوط است اما تصمیمات دولت تاثیرگذار عمیق نیست.»

به گفته او «راه برون رفت، بازنگری در سیاست های کلان است. مردم باید سیاست ها را بپذیرند که موافق سیاست های فعلی نیستند و اعتراض هایی که از سوی مردم صورت می گیرد بخشی به مساله نداشتن آزادی و بخشی هم به مسائل اقتصادی بر می گردد. الان ۴۰ سال از انقلاب گذشته و نمی توانیم همچنان بگوییم با همان سیاست های اوایل انقلاب را ادامه می دهیم. مردم تعیین کننده هستند و منافع ملی است که باید براساس آن برنامه ریزی شود اما اینکه شرایط کشور به این روز افتاده به این معنی است که منافع ملی مهم نبوده وگرنه اگر دیده می شد حقوق مردم تامین می شد، رشد اقتصادی داشتیم و مردم رفاه و آزادی داشتند.»

نماینده سابق مجلس ایران خواستار تغییر سیاست ها شد و به یورونیوز گفت: «رفاه، آزادی و استقلال، همه در کنار هم معنی دارد و نمی شود یکی را به خاطر دیگری قربانی کرد. استقلال تعریف می خواهد. استقلال به معنی جنگیدن با همه دنیا و به معنی ایستادن در مقابل همه دنیا نیست. مثلا می بینیم اروپا سعی می کند در موضوع برجام، جلوی آمریکا بایستد اما آنها را هم دلخور کرده و مشکل ایجاد می کنیم. اینقدر وضعیت حاد شده که آقای مصباح یزدی می گوید به اندازه انگشتان یک دست هم دوست در دنیا نداریم. یعنی تا این سطح، کشورها با ما حالت تخاصم پیدا کرده اند. بالاخره باید در سیاست های مان بازنگری کنیم. چاره دیگری نداریم. باید بپذیریم که اشتباه کرده ایم و اگر در دوره ای این سیاست ها درست بود و جواب می داد الان جواب نمی دهد. راه دیگری نداریم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا طی ماههای اخیر برای گفت و گو با مقامات ایران اعلام آمادگی کرده اما از سوی مقامات این کشور پاسخ مثبتی نگرفته است. فائزه هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد با مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی گفت: «من اعتقاد به مذاکره ندارم، اعتقاد به ایجاد و داشتن رابطه دارم. نداشتن رابطه با آمریکا هیچ منطقی ندارد و به نظر من بیشتر مصرف داخلی دارد که طرفداران خودمان را راضی نگه داریم. به نظر من باید رابطه برقرار شود و گفتگو بکنیم اینکه امتیاز بدهیم و ندهیم معنی ندارد. کشورهای دیگر مگر همه با هم خوب هستند؟ با هم ارتباط دارند اما سر مسائل ملی شان با هم می جنگند البته جنگ سیاسی و [همراه با] دیپلماسی. ما اما وارد داستانی شده ایم که هیج نفعی برای مان ندارد. در حالی که دنیا، دنیای رقابت است نمی توانیم دیوار دور خودمان بکشیم و هر کاری دلمان خواست بکنیم. حتی برای صدور آرمان ها و انقلاب مان هم نمی توانیم و شرایط منفی برای خودمان ایجاد می کنیم.»

او بخش دیگری از مشکلات داخلی ایران را به بازداشت و سرکوب منتقدان مرتبط دانست و گفت: «همین زندان ها و بگیر و ببند ها هم تاثیرگذار است. مثل مساله خود من که هزاران نفر این مشکلات را دارند.»

بیشتر بخوانید:

ایسنا

فائزه هاشمی، عضو هیات علمی و استاد واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است که به اتفاق خواهرش، فاطمه هاشمی، استاد دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و مدیر گروه علوم سیاسی از این دانشگاه اخراج شده اند. او در این زمینه به یورونیوز گفت: «من فکر می کنم مساله هاشمی زدایی از دانشگاه آزاد است چون هر دو ما با هم اخراج شده ایم بیشتر همین به ذهن می آید. من سال ۸۹ وارد دانشگاه آزاد شدم مراحل قانونی را کاملا طی کردم و عضو هیئت علمی بودم. حالا هم مستقیم هم به من چیزی گفته نشد به واحد ما گفته بودند که بگویید نیاید. اسم فاطمه را هم از سایت دانشگاه برداشته بودند که وقتی پی گیری کرد گفتند که گفته اند دیگر نیایید. از مراجع بالاتر و جای دیگری هم اما پی گیری نکردیم چون دانشگاه آزاد مرجع بالاتر ندارد.»

دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۶۲ با پیشنهاد اکبر هاشمی رفسنجانی تشکیل شد. او از بنیانگذاران جمهوری اسلامی و از مقام‌های ارشد و بانفوذ حکومت ایران در چهار دهه اخیر بود که نوزدهم دی ماه ۱۳۹۵ در ۸۲ سالگی در بیمارستان تجریش تهران در حالی درگذشت که ابهام هایی در مورد علت مرگ او از سوی اعضای خانواده او و همچنین برخی رسانه ها مطرح شده است. وزیر بهداشت ایران به‌صورت رسمی علت مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی را «عارضه قلبی و تنفسی» اعلام کرد.

فائزه هاشمی در مصاحبه با یورونیوز گفت: «ممنوع الخروجی من همچنان ادامه دارد مثل احضارها و دادگاهها که مثل یک سریال شده و فکر می کنم که این فشارها به خاطر این است که ما ساکت باشیم و انتقاد نکنیم. شاید اگر ما هم خانواده آرامی بودیم و کاری به کار کسی نداشتیم و با مسائل و مردم ارتباط برقرار نمی کردیم این فشارها هم نبود. اما من خودم جزو منتقدین هستم و این فشارها برای این است که ساکت باشم. پیغام های متعددی هم داشتیم که اگر ساکت باشید با شما کار ندارم.»

او توضیح داد: «من دو دادگاه دارم. یک حکم شش ماهه که در دادگاه تجدیدنظر است که لایحه دفاعیه را داده ایم و منتظر نتیجه هستیم. یک حکم یک سال و نیم به اضافه دو سال محرومیت هم در یک دادگاه تجدیدنظر دیگر است که هنوز برگزار نشده است. با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، سیاه نمایی [روبرو هستم] که به مصاحبه ها و کلاس های درسی من بر می گردد. آقای قاسم زاده، بازپرس شعبه دو دادسرای فرهنگ و رسانه هم که مرتب مرا احضار می کند و یکسری مسائل قدیم و جدید مدام مطرح می شود.»

فائزه هاشمی در سال ۱۳۹۱ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی مدت شش ماه را در زندان بسر برد.

او گفت: «من چون اظهارنظر می کنم و با جریانات سیاسی همراه می شوم، تحمل نمی کنند. من اعتقاد دارم که باید حرف زد تا تابوی خیلی چیزهایی که می گویند نباید گفته شود و منطق و قانونی هم پشت اش نیست شکسته شود. آزادی بیان یکی از اصول مهمی است که در انقلاب، همه دنبال آن بودیم. انقلاب کردیم که آزادی داشته باشیم و یکی از این آزادی ها هم آزادی بیان است. آزادی بیان هم مال منتقد است وگرنه طرفدار که آزادی بیان نیاز ندارد و با به به و چه چه هم مواجه می شود. ما انقلاب نکردیم که آزادی بیان برای منتقدین را با عناوین مختلف مثل سیاه نمایی و تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی تنگ و تنگ تر کنیم.»

آگهی

گزارش از فرشته قاضی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزییات «حمله» به منزل مسئول اصفهان نهضت آزادی ایران

مشاور رهبر ایران: خواب آشفته ترامپ تعبیر نخواهد شد

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است