سالگرد همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ درگیری پلیس ضد شورش با تظاهرکنندگان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سالگرد همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ درگیری پلیس ضد شورش با تظاهرکنندگان

راهپیمایی هواداران استقلال کاتالونیا روز دوشنبه اول اکتبر در اولین سالگرد همه‌پرسی با برخورد شدید پلیس ضد شورش بارسلون مواجه شد.

تظاهرکنندگانی که پرچم‌های زرد، قرمز و آبی استقلال‌طلبان را در دست داشتند در حالی که شعار «یک اکتبر، نابخشودنی، فراموش نشدنی» سر می دادند در مقابل پارلمان منطقه کاتالونیا تجمع کردند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
درگیری پلیس ضد شورش با هواداران استقلال کاتالونیارویترز

پلیس کاتالونیا برای کنترل معترضان در مقابل ساختمان پارلمان از باتوم و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد و در بسیاری موارد با راهپیمایان درگیر شد.

نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند و معترضان که خواهان قطع ارتباط با مادرید هستند بارها در طول روز با نشستن بر روی ریل‌های راه آهن در ایستگاه‌ها برای بستن مسیر قطارها تلاش کردند و در مواردی نیز به بستن معابر اصلی و جاده‌ها دست زدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
هواداران استقلال کاتالونیا بر روی ریل قطارها نشستندرویترز

با این وجود نظرسنجی‌ها در کاتالونیا از شکاف عمیق میان هوادارن و مخالفان استقلال از اسپانیا حکایت دارد. یک دانشجوی پزشکی که در تظاهرات روز دوشنبه شرکت کرد با تاکید بر اینکه جنبش استقلال طلبان نباید مخالفان را که تقریبا نیمی از مردم کاتالونیا هستند نادیده بگیرد می‌گوید: «از طرف دیگر نیز ما از اسپانیا می‌خواهیم که رفتار بهتری با ما داشته باشد.»

بیشتر بخوانید: