Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حمله شدید اللحن وزیران بریتانیا به اتحادیه اروپا: تلاش نکنید برای ما قلدری کنید

دومینیک راب، وزیر برکسیت و جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا
دومینیک راب، وزیر برکسیت و جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی اتحادیه اروپا با خطاب قرار دادن وزیر خارجه بریتانیا گفت: «با کمال احترام عرض می‌کنم که برای همه ما و به خصوص وزاری خارجه مفید است هر از چند گاه یک کتاب تاریخ دستمان بگیریم و بخوانیم.»

آگهی

در ادامه ناکام ماندن تلاش‌ها برای دسترسی به یک توافق میان بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برکسیت، وزیران امورخارجه و برکسیت بریتانیا به شدت از اتحادیه اروپا انتقاد کرده‌اند.

دومینیک راب، وزیر برکسیت به اتحادیه اروپا هشدار داد تا «با قلدری» تلاش نکند بریتانیا را وادار به امضای توافقی کند که نافی یکپارچگی ارضی کشورش باشد.

آقای راب که روز دوشنبه ۱ اکتبر در جلسه حزب محافظه کار در شهر بیرمنگام حضور یافته بود گفت: «اگر تنها پیشنهاد رسیده از اتحادیه اروپا تمامیت ارضی بریتانیا را تهدید کند، آن وقت برای ما راهی نمی‌ماند جز این که بدون توافق از اتحادیه خارج شویم.»

او در ادامه گفت: «اشتباه این است که تصور شود این دولت، یا هر دولت بریتانیایی دیگری را می‌توان با قلدربازی و با تهدید به وضع یک نوع تحریم اقتصادی به امضای توافقی یک طرفه علیه منافع کشور وادار کرد.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، پیشتر هشدار داده بود که دولت اش زیر بار توافق تحمیلی که یکپارچگی ارضی کشورش را زیر پا بگذارد نخواهد رفت

از آن سو اظهارات جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نیز که روز یکشنبه ۲۰ سپتامبر در جلسه کنفرانس حزب محافظه‌کار اتحادیه اروپا را به شوروی سابق تشبیه کرده بود با واکنش شدید مقامات سیاسی اتحادیه اروپا و همچنین وزرای سابق بریتانیا مواجه شده است.

آقای هانت روز یکشنبه گفته بود: «درس تاریخ مشخص است: اگر شما باشگاه اروپا را به یک زندان تبدیل کنید، اشتیاق برای خارج شدن از بین نمی‌رود بلکه تشدید می‌شود و ما تنها زندانی نخواهیم بود که قصد فرار خواهیم کرد. اتحادیه اروپا شکل گرفت تا از آزادی محافظت کند. [برعکس] این اتحاد جماهیر شوروی بود که مانع از خروج مردم می‌شد.»

رویترز
دومینیک راب، وزیر برکسیت بریتانیا و میشل بارنیه، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور برکسیت، رهبری تیم های مذاکرات دو طرف را برعهده داشته اندرویترز

مارگاریت شیناس، سخنگوی اتحادیه اروپا، در واکنش به اظهارات این مقام دولت بریتانیا گفت: «با کمال احترام عرض می‌کنم که برای همه ما و به خصوص وزاری خارجه مفید است هر از چند گاه یک کتاب تاریخ دستمان بگیریم و بخوانیم.»

مقایسه اتحادیه اروپا با شوروی سابق بیشتر از آن جهت مناقشه‌برانگیز بوده است که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه زمانی به وسیله شوروی اشغال شده بودند یا در دوره‌ای تحت فرمان مسکو اداره می‌شدند.

عکس از رویترز
نایجل فارانژ، رهبر سابق حزب دست راستی استقلال پادشاهی متحد و از حامیان برکسیت، در تجمع هواداران این حزب با نام «خروج یعنی خروج» همزمان با برگزاری نشست محافظه کاران در بیرمنگامعکس از رویترز

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه اسبق لهستان، در همین رابطه با انتشار توییتی نوشت: «مقایسه‌های برکسیتی اتحادیه اروپا با اتحاد جماهیر شوروی سطح پایین و برخورنده است. به ویژه برای ما که هر دو را تجربه کرده‌ایم. آیا ارتش سرخ شما را مجبور کرد که بپیوندید؟ چند میلیون بروکسلی قتل‌عام شدند؟ هر کس را که خواهان رفراندوم بر سر استقلال می‌شد به [اردوگاه های کار اجباری] گولاگ می‌فرستادند؟ عذرخواهی کن جرمی هانت!»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه اسبق لهستان به شدت از اظهارات جرمی هانت انتقاد کرده است
رویترز
دو معترض به برکسیت در جریان تظاهراتی در لندن تابلویی را با عنوان «برکسیت؛ از روسیه با عشق» در دست گرفته اندرویترز

تنش میان مقامات بریتانیا و اتحادیه اروپا در حالی تشدید شده است که در فاصله شش ماه مانده تا برکسیت، مقامات اتحادیه اروپا و بریتانیا هنوز بر سر جزئیات خروج با یکدیگر به توافق نرسیده‌اند.

روز ۲۹ مارس ۲۰۱۹ رفراندوم نهایی برای تایید خروج قطعی بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا پس از برکسیت تنها مهاجران دارای مهارت بالا را می‌پذیرد

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد