لیلا علی، اولین زن سومالیایی تبار مسلمان که وارد پارلمان سوئد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
لیلا علی، اولین زن سومالیایی تبار مسلمان که وارد پارلمان سوئد شد

در حالی که موضوع مهاجران در سوئد به محور مباحث سیاسی تبدیل شده است، انتخاب یک زن متولد سومالی و مسلمان به عنوان نماینده پارلمان سوئد، نکته‌ای مثبت برای مهاجرانی است که از آفریقا به این کشور می‌آیند.

لیلا علی علمی که نامزد حزب سبزها در انتخابات پارلمانی نهم سپتامبر سوئد بود، به عنوان نماینده منطقه انگرد از توابع شهر گوتبرگ وارد ریکسداگ (نهاد قانونگذاری سوئد) شد. البته او فردی تازه وارد در سیاست سوئد نیست و پیش از این نیز نماینده شورای شهر این منطقه بود.

خانم علمی در دهه ۹۰ میلادی سومالی را ترک کرد و از آن زمان تا به حال در گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ سوئد با بیش از ۱۴ هزار مهاجر سومالیایی زندگی می‌کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

انگرد از حومه‌های شهر گوتبرگ، دارای بیشترین نرخ بیکاری است و از آن به عنوان منطقه «محروم و منزوی» یاد می‌شود.

لیلا علی علمی اولویت خود برای رفع مشکلات این منطقه را آموزش و پروش خوانده و می گوید: «من از حومه می‌آیم و در حومه بزرگ شده‌ام. آنچه برای من اولویت دارد، سیاست‌های آموزشی است. در مناطقی که از لحاظ اجتماعی و اقتصادی محروم هستند، مدارس نیز وضعیت خوبی ندارند. من وقتی وارد ریکسداگ شوم بیشتر بر معضل مدرسه‌ها تمرکز خواهم کرد.»

خانم علمی اکنون به زمره مهاجران سومالیایی پیوسته است که در کشورهای مختلف جهان در عرصه سیاست حضور دارند. از جمله این افراد می‌توان از ایلهان عمر، زن سیاستمدار سومالیایی تبار و مسلمان اهل آمریکا نام برد که امیدوار است به عنوان نماینده مینه سوتا وارد کنگره ایالات متحده شود.

بیشتر بخوانید: