واکنش پمپئو به طرح اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم‌ها علیه ایران: ناامید شدم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش پمپئو به طرح اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم‌ها علیه ایران: ناامید شدم

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید طرح چرخه تجاری جایگزین اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم های واشنگتن علیه ایران «عمیقا زیان بخش» است.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: «متاسفانه من شب گذشته از اینکه طرف های متعهد به برجام اعلام کردند ساز و کار ویژه پرداخت برای مقابله با تحریم های آمریکا ایجاد خواهند کرد، ناراحت و عمیقا ناامید شدم. این یکی از زیان بخش ترین تصمیمات قابل تصور برای صلح و ثبات منطقه و جهان است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی خطاب به کشورهای اتحادیه اروپا افزود: «شما با حفظ درآمدهای رژیم، ایران را به عنوان بزرگترین کشور حامی ترور مستحکم می کنید.»

مایک پمپئو همچنین گفت: «می توانم تصور کنم که آیت الله های فاسد و سپاه پاسداران باید امروز صبح خیلی خندیده باشند.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه در حرف قوی عمل می کند اما در عمل برای اجرای این حرفها ضعیف ظاهر می شود. به گفته مشاور امنیت ملی ایالات متحده جای تعجبی نیست اگر جزئیات و تاریخ دقیقی برای کانال های پرداختی و چرخه معاملاتی با ایران اعلام نشده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه شب پس از برگزاری جلسه ای با مشارکت ایران، روسیه و چین از ایجاد چرخه ای مبادلاتی خبر دادند که امکان حفظ ارتباط تجاری و اقتصادی با ایران را فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: