نتانیاهو: اسرائیل به عملیاتش در سوریه علیه مواضع ایران ادامه می‌دهد

Benjamin Netanyahu
Benjamin Netanyahu Copyright Sebastian Scheiner/Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتانیاهو مدعی است که در سه سال گذشته، اسرائیل بطور چشمگیری در جلوگیری از دخالتهای ایران در سوریه و تلاش‌های آنها برای انتقال سلاح‌های مرگبار به حزب‌الله لبنان موفق بوده است.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه با وجود انتشار خبر تحویل سیستم ضدهوایی پیشرفتۀ روسیه به دولت سوریه اعلام کرد که کشورش به عملیات نظامی خود در خاک سوریه علیه مواضع ایران ادامه خواهد داد.

آقای نتانیاهو پیش از ترک خاک اسرائیل برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران گفت: «ما به عملیاتمان در خاک سوریه برای جلوگیری از مداخلۀ نظامی ایرانی‌ها ادامه می‌دهیم و همزمان نیز به هماهنگی‌های نظامی میان وزارت دفاع اسرائیل و ارتش روسیه می‌پردازیم.»

مسکو روز دوشنبه اعلام کرد که با وجود مخالفتهای شدید اسرائیل، سیستم موشکی زمین به هوای اس-۳۰۰ را تا دو هفتۀ دیگر به سوریه تحویل می‌دهد.

تصمیم به تحویل این سیستم موشکی، پس از سرنگونی یک جنگندۀ اسرائیلی در منطقه لاذقیه سوریه گرفته شد. مسکو تل‌آویو را متهم کرده که بطور غیرمستقیم منجر به سقوط این جنگنده شده است.

روسیه که جنگنده‌هایش با هدف حمایت از دولت بشار اسد در خاک سوریه در پروازند، می‌گوید سیستم ضدهوایی سوریه این هواپیما را به اشتباه نشانه گرفته زیرا جت‌های اسرائیلی در نزدیکی همان محل، نقطه‌ای را هدف قرار داده و در حال پرواز بودند.

مسکو اسرائیل را متهم کرده است که شرایط خطرناکی را بوجود آورده که درنهایت باعث ایجاد این حادثه شده است.

اسرائیل پس از این حادثه ضمن اظهار تاسف اعلام کرد که با نیروهای روس با هدف بهبود فعالیتها و جلوگیری از ایجاد اختلال در ماموریتهایش وارد همکاری خواهد شد اما ماموریتهایش را خاک سوریه متوقف نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو همچنین روز دوشنبه بصورت تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتگو و سپس اعلام کرد که با آقای پوتین بر سر کار تیمی میان ارتش روسیه و اسرائیل به توافق رسیده است.

آقای نتانیاهو مدعی است که «در سه سال گذشته، اسرائیل بطور چشمگیری در جلوگیری از دخالتهای ایران در سوریه و تلاش‌های آنها برای انتقال سلاح‌های مرگبار به حزب‌الله لبنان موفق بوده است».

تل‌آویو مدتهاست که در تلاش است از تحویل سیستم موشکی اس-۳۰۰ به سوریه جلوگیری کند زیرا نگران است که استقرار این سیستم، از توانایی جنگنده‌های اسرائیل برای هدف قرار دادن مواضع ایران و حزب الله در سوریه بکاهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله گسترده اسرائیل به حومه دمشق و منطقه قنیطره؛ شلیک پدافند هوایی سوریه به اهداف دشمن

روحانی در نیویورک؛ دیدار رئیس جمهوری ایران با رهبران کشورهای اروپایی

اسرائیل: شواهد مقصر بودن سوریه در سقوط هواپیمای روسی را به مسکو تحویل دادیم