سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران مسئول مرگ آمریکایی‌ها در عراق است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران مسئول مرگ آمریکایی‌ها در عراق است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم نائورت با متهم کردن ایران به تلاش برای حمله به دولت‌ها و افراد مختلف از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایتشان افزود: «اگر یک شهروند آمریکایی جانش را [در حملات ایران در عراق] از دست بدهد، ما ایران را مسئول آن خواهیم دانست.»

آگهی

ایالات متحده با اشاره به نقش ایران در حملات اخیر به مراکز دیپلماتیک متعلق به آمریکا، مسئولیت هرگونه حمله به مراکز دیپلماتیک و آسیب به شهروندانش را بر عهده ایران دانست.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در پیام جدیدی با هشدار به ایران گفت: «ایران مسئولیت کامل حمله به مراکز دیپلماتیک ایالات متحده در عراق و مرگ شهرندان آمریکا را بر عهده خواهد داشت.»

وی در ادامه گفت: «ما رژیم ایران را مسئول حمله به مراکزمان دیپلماتیکمان می‌دانیم. از دید ما ایران همچنان به عنوان عامل بی‌ثبات کننده در منطقه است.»

خانم نائورت با متهم کردن ایران به تلاش برای حمله به دولت‌ها و افراد مختلف از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایتشان افزود: «اگر یک شهروند آمریکایی جانش را [در حملات ایران در عراق] از دست بدهد، ما ایران را مسئول آن خواهیم دانست.»

همچنین نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه در یک سخنرانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران را به نقض حق حاکمیت لبنان، سوریه، یمن و به ویژه عراق متهم کرد.

وی گفت: «سخت است که از یک درگیری در خاورمیانه نام ببریم و اثرانگشت ایران در آن درگیری نباشد.»

خانم هیلی همچنین حمله اخیر موشکی را که توسط نیروهای ایران علیه ستاد حزب دموکرات کردستان به عنوان «اولین حمله مستقیم نظامی ایران به خاک عراق طی بیش از یک دهه»، محکوم کرد.

سپاه پاسداران روز شنبه ۱۷ شهریور محل استقرار و جلسه سران حزب دموکرات در کردستان عراق را با ۷ فروند موشک زمین به زمین کوتاه برد، مورد هدف قرار داد. آن حمله بیش از ۵۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

حمله به مراکز دیپلماتیک آمریکا در عراق

در ساعات پایانی جمعه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) سه خمپاره به منطقه موسوم به منطقه سبز بغداد در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کردند. همچنین روز شنبه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) نیز کنسولگری آمریکا در بصره هدف حمله موشکی قرار گرفت. این دو حمله خسارت مالی یا جانی در پی نداشته است.

پس از حمله به سفارت آمریکا کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از ایران و نیروهای وابسته به آن در عراق، تهران را مسئول هر حمله احتمالی در عراق علیه منافع آمریکا دانست. ایالات متحده هشدار داد که در صورت متوقف نشدن این حملات قاطعانه به آن واکنش نشان خواهد داد.

بیشتر بخوانید:آمریکا ایران را مسئول حمله به منافع خود در عراق دانست

اصابت موشک به منطقه سبز بغداد

ناآرامی‌های اخیر عراق و حمله به کنسولگری ایران

شهر بصره واقع در جنوب عراق از روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) درگیر ناآرامی بود. مردم بصره برای اعتراض به فساد، نابسامانی‌های اقتصادی و نارضایتی از وضعیت خدمات عمومی به خیابان‌ها آمدند. این ناآرامی‌ها در مجموع ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

معترضان خشمگین عراقی همچنین روز جمعه ۱۶ شهریور به کنسولگری ایران در شهر بصره یورش بردند و ساختمان این مرکز دیپلماتیک را به آتش کشیدند.

گفته می‌شود معترضان از حامیان مقتدی صدر، از اعضای پارلمان عراق بوده و پس از حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره، شعارهایی علیه رژیم جمهوری اسلامی ایران دادند. معترضان می گویند مخالف نفوذ ایران در عراق هستند.

این درگیری‌ها در زمانی روی داد که گروه‌های سیاسی عراق در تلاش برای تشکیل یک دولت ائتلافی هستند. انتخابات پارلمانی عراق در ماه مه امسال برای انتخاب ۳۲۹ عضو مجلس برگزار شد و رایزنی‌ها برای تشکیل دولت همچنان ادامه دارد.

در جریان این انتخابات ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر در جایگاه نخست، ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری در جایگاه دوم و ائتلاف نصر به رهبری حیدر عبادی در جایگاه سوم قرار گرفت.

پیش ازبرگزاری انتخابات پارلمانی عراق، ایالات متحده ایران را به دخالت در سیاست عراق و تلاش برای تغییر مسیر انتخابات متهم کرده بود.

آگهی
حمله معترضان به کنسولگری ایران در بصره

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا کنسولگری خود در بصره را به خاطر «تهدیدات ایران» بست

تنش شدید ایران و آمریکا؛ آخرین اظهارات تند پمپئو و روحانی

عراق؛ دهها کشته و مجروح در ناآرامی‌ها بصره و برخی استان‌ها