Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

برکسیت؛ انتقاد اتحادیه اروپا از برنامه پیشنهادی ترزا می

برکسیت؛ انتقاد اتحادیه اروپا از برنامه پیشنهادی ترزا می
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مذاکرات برکسیت به مرحله حساسی وارد شده است. در حال حاضر، می توان سناریوهایی مختلفی را بررسی کرد. باید تاکید کنم طرح پیشنهادی نخست وزیر می از جنبه‌های زیادی پیشرفت داشته است اما در مورد مسائلی چون مرزهای ایرلند یا همکاری های اقتصادی طرح باید تغییر کند.»

آگهی

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۹سپتامبر (۲۸ شهریور) از برنامه پیشنهادی نخست وزیر بریتانیا برای برکسیت انتقاد کرد.

دونالد توسک، رییس شورای اروپا در سالزبورگ اعلام کرد بریتانیا باید بر روی بخش های تجارت و ایرلند شمالی در برنامه پیشنهادی برکسیت کار کند.

با این حال به نظر نمی رسد که خانم می موضع خود را درباره برنامه پیشنهادی اش تغییر داده باشد.

نخست وزیر بریتانیا پیش از آغاز نشست سران اروپایی در سالزبورگ در مصاحبه‌ای با یک روزنامه آلمانی، اهداف خود را اعلام و برنامه کابینه برای خروج از بریتانیا از اتحادیه اروپا را شرح داده بود.

آقای توسک تاکید کرد طرح هیات دولت ترزا می درباره مسائلی ماننده تعرفه‌های گمرکی و مرزهای ایرلند باید تغییر کند.

رییس شورای اروپا در یک نشست خبری گفت: «مذاکرات برکسیت به مرحله حساسی وارد شده است. در حال حاضر، می توان سناریوهایی مختلفی را بررسی کرد. باید تاکید کنم طرح پیشنهادی نخست وزیر می از جنبه‌های زیادی پیشرفت داشته است اما در مورد مسائلی چون مرزهای ایرلند یا همکاری‌های اقتصادی، روی طرح باید تغییر کند.»

یک منبع نزدیک به دولت بریتانیا به خبرگزاری رویترز گفت که لندن از تعهد اتحادیه اروپا برای یافتن راه حلی درباره مرزهای ایرلند قدردانی می کند اما لندن حاضر نیست طرحی که مرز ایرلند شمالی را از باقی بریتانیا جدا می کند بپذیرد.

مشکل مرزهای ایرلند در برکسیت چیست؟

پس از اجرا شدن برکسیت و جدایی رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا، ایرلند شمالی به تنها بخشی از خاک پادشاهی بریتانیا تبدیل خواهد شد که با یکی از اعضای اتحادیه اروپا یعنی با جمهوری ایرلند مرز مشترک دارد. این ترس وجود دارد که پس از برکسیت و با از سر گیری کنترل‌های شدید مرزی و گمرکی در این منطقه، صلح در جزیره ایرلند تهدید شده و درنهایت به اقتصاد آن نیز آسیب جدی وارد شود. مقامات ایرلند، در صورتیکه بریتانیا نتواند با اتحادیه اروپا به توافق برسد، خواهان باز ماندن مرزها برای تبادل کالا، تجارت و سفر آزادانه شهروندان است.

اختلاف اتحادیه اروپا با ترزا می بر سر چیست؟

اتحادیه اروپا خواستار تشکیل «یک منطقه با قوانین مشترک» میان ایرلند شمالی و همسایه‌های جنوبی آن شده است تا بدین ترتیب از ایجاد یک مرز شدیداً کنترل شده میان اروپا و بریتانیا جلوگیری شود. با این روش ایرلند شمالی در اتحادیه گمرکی مشترک خواهد ماند و سبب تسهیل تبادل کالا و خدمات میان شمال و جنوب خواهد شد.

مقام‌های بروکسل گزینه‌های دیگری هم روی میز دارند اما می‌گویند اگر راه حل بهتری پیدا نشود، تشکیل یک منطقه با قوانین مشترک می‌تواند راهگشا باشد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا همواره تأکید کرده است که کشورش از اتحادیه گمرکی خارج خواهد شد و تشکیل «یک منطقه با قوانین مشترک» در ایرلند شمالی ناقض حقوق اساسی این کشور است.

قدم بعدی در نشست سالزبورگ؟

ترزا می روز چهارشنبه از سران اتحادیه اروپا خواهد خواست که در موضع خود درباره مرز ایرلند، تجدید نظر کنند. پس از آن سران ۲۷ کشور، روز پنج شنبه انتقادات نخست وزیر بریتانیا را بررسی و دونالد تاسک، نتایج را به خانم می ابلاغ خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

یک زن ملی‌گرای کاتولیک برای اولین بار هدایت دولت پروتستان در ایرلند شمالی را بر عهده گرفت