دونالد ترامپ برای سومین بار تعرفه‌های جدیدی را بر کالاهای چینی وضع کرد

دونالد ترامپ برای سومین بار تعرفه‌های جدیدی را بر کالاهای چینی وضع کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با انتشار این خبر بازارهای بورس آمریکا کار خود را در روز دوشنبه با افت ارزش شاخص سهام به پایان رساندند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۱۷ سپتامبر از وضع تعرفه‌های جدیدی بر کالاهای چینی خبر داد.

او در پایان نشست افتتاحیۀ شورای ملی کارگران آمریکا که در کاخ سفید برگزار شد، به خبرنگاران گفت: «شما امروز در چین خواهید دید که بلافاصله پس از بسته شدن بازارهای مالی، ما خبر جدیدی را اعلام خواهیم کرد و به این ترتیب پول زیادی وارد خزانۀ ایالات متحده آمریکا خواهد شد. پول زیادی به دست می‌آید اما خبر آن را امروز پس از بسته شدن بازارهای مالی می‌شنوید.»

اگرچه آقای ترامپ اعلام کرد جزئیات این خبر را پس از بسته شدن بازارهای مالی اعلام می‌کند اما همین سخنان او نیز باعث شد که بازارهای بورس آمریکا کار خود را در روز دوشنبه با افت ارزش شاخص سهام به پایان برسانند.

بنا بر تصمیم جدید آمریکا تعرفه‌هایی به ارزش تقریبی ۱۷۰ میلیارد یورو (۲۰۰ میلیارد دلار) به طیف گسترده‌ای از کالاهای وارداتی چینی شامل ۶ هزار محصول مختلف از جمله تجهیزات الکترونیک، تجهیزات اینترنت و اتصال به وای‌-فای، دستگاههای دریافت و انتقال داده‌های صوتی و تصویری، محصولات مصرفی از مبلمان گرفته تا کیف‌های دستی و لوازم خانگی برقی، محصولات ساختمانی و تولیدات کشاورزی وضع می‌شود.

واشنگتن در نظر دارد که در اولین مرحله، تعرفۀکالاهای چینی را ۱۰ درصد افزایش دهد و در نهایت از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی این رقم را به ۲۵ درصد برساند.

انتشار این خبر باعث شد که بازارهای مالی چین نیز کارشان را در روز سه‌شنبه با افت شاخص سهام آغاز کنند. انتظار می‌رود که چین بار دیگر در قبال این تصمیم دونالد ترامپ دست به رفتار متقابل بزند.

جنگ تجاری پکن و واشنگتن از ماه ژوئیه آغاز شده و این سومین دور از وضع تعرفه‌های جدید از سوی آمریکا بر واردات کالاهای چینی است.

چند هفتۀ پیش نیز خبر وضع دور دیگری از تعرفه‌ها به ارزش ۴۳ میلیارد یورو به بخشی از کالاهای چینی منتشر شد که قرار است اجرای آنها از ۲۴ سپتامبر آغاز شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق اولیه چین و آمریکا؛ میلیاردها دلار تعرفه حذف شد

آمریکا شرکت چینی را به دلیل خرید سلاح از روسیه تحریم کرد

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید