نژاد سفید شکننده: امتیازات سفیدپوستان و تعادل نژادی ناپایدار

نژاد سفید شکننده: امتیازات سفیدپوستان و تعادل نژادی ناپایدار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ل

آگهی

«مردم سفیدپوست هنوز از نژادپرستی بی‌خبرند. اگر آن را به درستی تشخیص ندهیم، بی‌عملی ما آن را حفظ خواهد کرد.»

این گفته «روبین دی آنجلو» محقق، مدرس و نویسنده آمریکایی است که در زمینه فرهنگ، تاریخ و روابط اجتماعی سفیدپوستان آمریکایی تحقیق می‌کند.

موضوع نژاد در دهه‌های اخیر به صورت جدی به عنوان یکی از دغدغه‌های محققان، سیاستمداران و حتی مردم عادی درآمده است. مسئله‌ای که دی‌آنجلو ما را وادار به تامل می‌کند آن است که همواره سفیدپوستان به تحقیق و مطالعه در مورد دیگر نژادها پرداخته‌اند و این مساله سبب شده که دیگر نژادها را از خود جدا بدانند، امری که وی آن را «نژاد سفید شکننده» می‌خواند.

وی معتقد است که نژاد سفید شکننده محصول «بی‌سوادی نژادی» است چرا که سفیدپوستان با مرجع قرار دادن خود سعی در مطالعه سایر نژادها داشتند و در نتیجه در مورد نژادپرستی در جامعه خود نامطلع هستند. بی‌سوادی نژادی سبب می‌شود که افراد به طور آگاهانه افراد متعلق به دیگر نژادها را دوست نداشته وعمدا یا سهوا به آنها آسیب برسانند.

در مقابل افرادی که دچار بی‌سوادی نژادی هستند، افرادی قرار دارند که از تعصبات نژادی دوری جسته و به عنوان یک سفیدپوست به دنبال مزایایی که سبب تبعیض علیه سایر نژادها می‌شود نیستند.

دی آنجلو برای شفاف‌سازی ایده‌اش به به داستان جکی رابینسون اشاره می‌کند. جکی رابینسون اولین بازیکن آمریکایی-آفریقایی بیس‌بال اهل ایالات متحده بود. ورود رابینسون به لیگ برتر به عنوان یک رنگین پوست پاس داشته می‌شود. با وجود آنکه وی یک ورزشکار استثنایی بود اما همین رویه وی را به عنوان فردی با نژاد خاص متفاوت می‌کند. اشاره به این مساله که وی توانست از سد موانعی که از ورود سیاه‌پوستان به جامعه ورزشی سفید‌پوستان آمریکایی جلوگیری می‌کرد عبور کند، به طور ضمنی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار را در سطح پایین‌تری از سفیدپوستان آمریکایی قرار می‌دهد.

جکی رابینسون (۳۱ ژانویهٔ ۱۹۱۹ – ۲۴ اکتبر ۱۹۷۲) بازیکن لیگ برتر بیس‌بال ایالات متحده آمریکا

بیشتر بخوانید:

دی آنجلو معتقد است که برابری نژادی تنها زمانی امکان‌پذیر می‌شود که مردم از تبعیض‌های نژادی آگاه شوند و در رفع آن بکوشند. قرار گرفتن در دسته نژاد سفید بر شکل‌گیری هویت فردی، اجتماعی و سیاسی در جامعه آمریکا موثر است.

رسیدن به تعادل نژادی پایدار در جامعه آمریکا تنها با آموزش و حذف امتیازهای سفیدپوستان ممکن است. تعصب نژادی مانع از آن می‌شود که افراد بر تبعیض‌های موجود میان نژاد سفید و سایر نژادها چشم بپوشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ضد نژاد‌پرستانه در آمریکا؛ یک‌سال پس از درگیری‌های شارلوتزویل

سیاستمدار سوئدی که مسلمانان را «انسان‌های ناکامل» خوانده بود استعفا کرد

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند