Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

راند دوم انتقادهای پمپئو از کری: برجام شکست خورده است رهایش کنید

راند دوم انتقادهای پمپئو از کری: برجام شکست خورده است رهایش کنید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آنچه جان کری از طریق تعامل با رژیم ایران، اصلی ترین دولت حامی تروریسم در جهان، انجام داد ناخوشایند، بی سابقه و با سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا ناسازگار بود. برجام شکست خورده است، رهایش کنید.»

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز شنبه با انتشار دو توئیت جان کری، همتای سابق خود را بار دیگر مورد انتقاد قرار داد و خطاب به او گفت که برجام شکست خورده است.

پمپئو در نخستین توئیتش نوشت: «آنچه جان کری از طریق تعامل با رژیم ایران، اصلی ترین دولت حامی تروریسم در جهان انجام داد ناخوشایند، بی سابقه و با سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا ناسازگار بود. برجام شکست خورده است، رهایش کنید.»

پمپئو همچنین در دومین توئیتش نوشت: «در تناقض به آنچه برای فریب مردم آمریکا به آنان گفته شد، برجام تمام راههای ساخت تسلیحات هسته‌ای را به روی ایران نبسته است.»

دومین دور حملات مایک پمپئو علیه جان کری یک روز پس از آن صورت گرفت که وزیر خارجه آمریکا اظهارات مشابهی درباره سخنان جان کری در ارتباط با دیدارهایش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشت. واکنش آقای پمپئو بعد از توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا منتشر شد که دیدارهای کری با ظریف را غیرقانونی خوانده بود.

دونالد ترامپ در توئیتش خطاب به جان کری گفته بود که بد نیست که او در چهارچوب قانون ثبت ارتباط با عوامل خارجی ثبت نام کند.

قانون ثبت ارتباط با عوامل خارجی قانونی در آمریکاست که بر اساس آن دولتمردان و سیاستمداران این کشور که در جهت منافع دولت‌های خارجی در این کشور فعالیت می‌کنند، ملزم به ثبت پیوندهای خود و نیز اعلام کمک‌های دریافتی از این دولت‌ها در مراجع رسمی هستند.

جان کری، وزیر خارجه دوران باراک اوباما گفته بود که دیدارهای او با وزیر امور خارجه ایران امری معمول بوده و او در این دیدارها از محمد جواد ظریف خواسته است که نگرانی جهانی در مورد برنامه موشکی و حمایت از حزب الله را درک کند.

سخنگوی جان کری نیز روز گذشته در بیانیه ای به سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان داد و گفت: «آنچه بی سابقه است دزدیدن تریبون وزارت خارجه برای بازی‌های سیاسی است. دیدار با مقامات کشورهای دیگر امری کاملا عادی است.» سخنگوی جان کری همچنین گفته است که هیچ نکته‌ای از دیدارهای کری با ظریف از دولت ترامپ مخفی نگه داشته نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش شدید ایران و آمریکا؛ آخرین اظهارات تند پمپئو و روحانی

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

ویکتوریا نولاند، جانشین موقت وندی شرمن کیست و موضعش در قبال ایران و برجام چیست؟