Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روز جهانی پاکسازی زمین؛ چگونه در پاکیزه کردن محیط اطرافمان سهیم باشیم؟

روز جهانی پاکسازی زمین؛ بزرگترین رویداد جهانی برای جمع آوری زباله
روز جهانی پاکسازی زمین؛ بزرگترین رویداد جهانی برای جمع آوری زباله
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز جهانی پاکسازی زمین در حال حاضر در یکصد و پنجاه و هفت کشور جهان گرامی داشته می شود. ساکنان این کشورها بر اساس برنامه هایی که توسط نهاد های دولتی و غیر دولتی طراحی می شود در عملیات پاکسازی شرکت می کنند.

آگهی

طرفداران و فعالان پاکیزگی محیط زیست روز پانزدهم سپتامبر هر سال که به نام «روز جهانی پاکیزگی» نام گذاری شده به خیابان ها، اماکن عمومی شهرها، فضاهای سبز، سواحل رودخانه و دریا سرازیر می شوند تا با جمع آوری زباله سهمی حتی کوچک در پاکیزه سازی زمین داشته باشند.

در فرانسه هزار عملیات پاکسازی با حضور بیش از سه میلیون نفر تدارک دیده شده است. داوطلبان به شرکت در این عملیات در چهار گوشه کشور بر اساس برنامه ای مشخص اقدام به تمیز کردن راه ها، معابر، فضاهای سبز و اماکن عمومی می کنند.

ایده از کجا شکل گرفت؟

این عملیات برای نخستین بار سال ۲۰۰۸ در استونی تحت عنوان «Let’s Do It» شکل گرفت و چهار درصد از ساکنان این کشور در آن شرکت کردند. در جریان این عملیات که بعد ها به کشورهای دیگر اروپا نیز سرایت کرد بیش از ده هزار تن زباله جمع آوری شد.

از دیگر اهداف برپایی روز جهانی پاکسازی زمین معطوف کردن توجه به خطرات ناشی از انباشت زباله و برانگیختن حس مسئولیت برای پاکسازی زمین از زباله هایی است که هیچگاه تجزیه نمی شوند.

تعداد کشورهایی که در این رویداد مشارکت دارند

روز جهانی پاکسازی زمین در حال حاضر در یکصد و پنجاه و هفت کشور جهان گرامی داشته می شود. ساکنان این کشورها بر اساس برنامه هایی که توسط نهاد های دولتی و غیر دولتی طراحی می شود در عملیات پاکسازی شرکت می کنند.

چگونه در عملیات پاکسازی شرکت کنیم؟

ساده ترین راه برای مشارکت در این عملیات بدست گرفتن کیسه های زباله و رفتن به کوچه، خیابان، پارک و یا محل خاص مورد علاقه در نزدیکی محل اقامت شماست.

برای مشارکت هماهنگ و برنامه ریزی شده نیز کار دشواری در پیش ندارید. کافی است با مراجعه به سایت رسمی روز جهانی پاکسازی زمین از عملیات پاکسازی طراحی شده برای اماکن نزدیک به محل اقامت خود مطلع شوید و در این عملیات ثبت نام کنید. این امکان بر روی سایت یاد شده نیز وجود دارد تا شما خودتان ضمن طراحی یک عملیات دیگران را به مشارکت در آن دعوت کنید.

برگزار کنندگان این رویداد جهانی اطلاعات ارسال شده توسط طراحان عملیات مختلف در سراسر جهان را جمع آوری می کنند تا بر اساس آن بتوانند هر سال آماری از تعداد داوطلبان و میزان زباله های جمع آوری شده دراین روز ارائه دهند.

کاربران شبکه های اجتماعی نیز می توانند از طریق هشتگ هایی چون #WorldCleanUpDay#, LetsDoit و #suituptocleanup اطلاعات مربوط به این رویداد را دنبال کنند.

مشارکت نه چندان گسترده در ایران

در ایران نیز بسیاری از نهاد ها، موسسات و گروه های فعال در زمینه حفظ و پاکیزگی محیط زیست با پیوستن به این رویداد بین المللی اقدام به پاکسازی فضای سبز، خیابان ها، کوهستان و حاشیه معابر و گذرگاه ها کردند.

معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده و رئيس سابق سازمان حفاظت محيط زيست با انتشار توییتی ضمن دعوت به عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی بر بزرگداشت این رویداد جهانی تاکید کرده است.

گزارش های رسیده از ایران حاکی است که برخی از برنامه های مرتبط با این رویداد روز جمعه به دلیل تعطیل بودن ، یکروز زودتر از دیگر کشورها انجام شد.

عکس از خبرگزاری مهر
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: بدون همکاری دیگر کشورها نمی‌توان بر معضل محیط زیست پیروز شد

تشدید جنگ روانی بین دو کره؛ سئول پاسخ کیسه زباله‌های پیونگ‌یانگ را با پخش موسیقی و اخبار جهان می‌دهد

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟