دادگاه حقوق بشر اروپا بریتانیا را برای نقض حریم خصوصی شهروندان مقصر شناخت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دادگاه حقوق بشر اروپا بریتانیا را برای نقض حریم خصوصی شهروندان مقصر شناخت

دادگاه حقوق بشر اروپا می گوید ساختارهای نظارت جمعی بریتانیا با مداخله در حریم خصوصی شهروندان اصول منشور حقوق بشری اتحادیه اروپا را نقض می کنند.

این در حالی است که ادوارد اسنودن پیش تر درباره نقض حریم خصوصی شهروندان در بریتانیا و آمریکا هشدار داده بود.

دادگاه اروپایی حقوق بشر که مقر آن در استراسبورگ فرانسه است مصادره تجهیزات روزنامه نگاران فعال در عرصه روزنامه نگاری تحقیقاتی را نیز از جمله مواردی دانست که به نوعی حقوق اساسی شهروندان اروپایی از جمله حق دسترسی آزاد به اطلاعات را نقض می کند. دادگاه حقوق بشر اروپا از دولت بریتانیا درخواست کرده است به موارد مندرج در منشور حقوق بشر اروپا احترام بگذارد.

در ماه های اخیر برخی از روزنامه نگاران مستقل و تحقیق کننده بریتانیایی نسبت به مداخله دولت و دستگاه های ضدجاسوسی در آمار و نتیجه تحقیقات خود هشدار داده بودند.

بیشتر بخوانید:

به گفته دادگاه حقوق بشر اروپا دولت بریتانیا حق تصرف و مداخله در سیستم جمع آوری اطلاعات خبرنگارانی را که از طریق اینترنت به تحقیق مشغول هستند، ندارد. 

با توجه به شکایت شانزده تن از خبرنگاران مشخص شده است که برنامه های ضدجاسوسی دولت بریتانیا به نحوی است که به ماموران اطلاعاتی اجازه می دهد روی نحوه تحقیقات و اطلاعات جمع آوری شده از سوی خبرنگاران نظارت و کنترل داشته باشند. با اعلام دادگاه حقوق بشر اروپا این کار دولت بریتانیا نقض «ماده ۱۰» کنوانسیون اروپایی است که از آزادی بیان و اطلاعات محافظت می کند.

دولت بریتانیا ادعا می کند در هیچ موردی قوانین و کنوانسیون های حقوق بشری اروپا را نقض نکرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید