Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتصاب فراگیر در شهرهای کردنشین ایران

اعتصاب فراگیر در شهرهای کردنشین ایران
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برخی ویدئوهای همرسان شده در فضای مجازی نیروهای لباس شخصی دیده می‌شوند که با اسپری روی در مغازه‌های شرکت کننده در اعتصاب علامت می‌زنند.

آگهی

چند شهر در استان‌های کردنشین ایران روز چهارشنبه شاهد اعتصاب گسترده بود.

برخی کنشگران سیاسی و مدنی کُرد و گروه‌های حقوق بشری ایران از چند روز پیش در فضای مجازی مردم شهرهای کردنشین را به اعتصاب سراسری در روز ۲۱ شهریور فراخوانده بودند.

در پی انتشار این فراخوان امروز چهارشنبه بسیاری از مغازه‌ها در شهرهای استان کردستان، کرمانشاه و آدربایجان غربی تعطیل بود. بر اساس تصاویر و مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی ایران منتشر شده، نیروهای انتظامی و اطلاعات از روز سه‌شنبه در نقاط مرکزی برخی شهرها از جمله سنندج مستقر شده بودند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در برخی ویدئوهای همرسان شده در فضای مجازی نیروهای لباس شخصی دیده می‌شوند که با اسپری روی در مغازه‌های شرکت کننده در اعتصاب علامت می‌زنند.

گفته می‌شود نیروهای امنیتی دست کم پنج نفر را نیز در شهرهای مریوان، سردشت و روانسر در پیوند با اعتصاب روز چهارشنبه بازداشت کرده‌اند. برخی گزارش‌های تائید نشده شمار بازداشت‌شدگان را تنها در شهر مریوان تا هشت نفر ذکر می‌کنند.

اعتصاب گسترده به جز سنندج، در شهرهای بانه، مریوان و کامیاران در استان کردستان و کرمانشاه، بوکان و مهاباد در دو استان کردنشین دیگر گزارش شده است.

انگیزه اصلی اعتصاب کردستان، اعتراض به اعدام سه زندانی کُرد و نیز حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به مقر دو تشکیلات کرد ایرانی در خاک کردستان عراق عنوان شده بود.

سپاه پاسداران روز شنبه گذشته مقر حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) و حزب دموکرات کردستان را در منطقه کوی‌سنجق در خاک اقلیم کردستان عراق هدف حمله موشکی قرار داد.

در همان روز نیز حکم اعدام سه زندانی کُرد به نام رامین حسین‌پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی به اجرا در آمد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال اعدام رامین حسین‌پناهی قوت گرفت

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند