Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یونسکو قلب فرهنگی و تاریخی موصل را احیا می‌کند

یونسکو قلب فرهنگی و تاریخی موصل را احیا می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«وقتی چند جانبه‌گرایی زیر سوال می‌رود، هدف و عظمت این اقدام دقیقا نشان می‌دهد که چرا سازمانی نظیر یونسکو مهم است.»

آگهی

یونسکو، آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد تصمیم دارد با شرکت در بازسازی موصل، دومین شهر بزرگ عراق بر اعتبار خود بیافزاید و نشان دهد چطور می‌توان فرهنگ چندجانبه‌گرایی را احیا کرد.

اُدری آزولی، مدیر کل یونسکو اعلام کرد این سازمان بنا دارد ضن بازگشت به اصول فعالیت خود، بازسازی موصل را در کانون تلاش‌هایش قرار دهد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی در حاشیه کنفرانسی که در پاریس درباره احیای موصل برگزار شد گفت:‌ «در زمانی که چند جانبه‌گرایی گهگاه زیر سوال می‌رود، هدف و عظمت این اقدام دقیقا نشان می‌دهد که چرا سازمانی نظیر یونسکو مهم است.»

بنا بر ارزیابی دولت عراق بازسازی موصل دست‌کم ۲ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. خانم آزولی همچنین تأکید کرد که می‌خواهد ضربان تنوع فرهنگی و تاریخی این شهر را بازسازی کند. پروژه‌ یونسکو شامل بازسازی بازار، کتابخانه مرکزی دانشگاه دو کلیسا و یک معبد اقلیت ایزدی در این شهر می‌شود.

بازسازی موصل بیش از ۲ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. عکس از رویترز

بزرگترین پروژه این مجموعه که با سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری امارات عربی متحده انجام خواهد شد بازسازی «مسجد کبیر النوری» است که مناره معروف قرن دوم هجری آن در بمب‌گذاری ستیزه‌جویان دولت اسلامی ویران شد.

گرچه تنش سیاسی پس از انتخابات در بغداد و نیز ناآرامی‌های بندر جنوبی بصره چالشی در مسیر در اجرای چنین پروژه‌هایی به شمار می‌رود اما مدیر کل یونسکو معتقد است که درست به همین دلیل «اکنون زمان عمل» است.

یونسکو که عمده فعالیت‌های آن از جنجال‌های سیاسی به دور مانده است اخیرا با اختلاف نظری که میان برخی از ۱۹۵ کشور عضو آن، به ویژه بر سر پروژه‌هایی در بیت‌المقدس، پیش آمد در ادامه فعالیت‌های خود با مانع روبرو شد.

سال گذشته ایالات متحده آمریکا و همچنین دولت اسرائیل سازمان یونسکو را به ضداسرائیلی بودن در فعالیت‌های خود محکوم کردند و به پشتیبانی خود از این سازمان فرهنگی خاتمه دادند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ نجات منار جام از خطر نابودی با انحراف مسیر سیلاب

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند

کارشناسان سازمان ملل از بریتانیا خواستند «عروس سابق داعش» را به کشور بازگرداند